Główne zalety Fairtrade
Fairtrade zmienia życie, zmieniając handel. Kierujemy fundusze z powrotem do rolników i pracowników z krajów rozwijających się, którzy zasługują na godziwą zapłatę i pracę w godziwych warunkach. Jesteśmy wiodącym niezależnym globalnym ruchem na rzecz sprawiedliwości w handlu. Na wielu największych rynkach Fairtrade pozostaje najbardziej rozpoznawalnym i cieszącym się największym zaufaniem standardem zrównoważonego handlu.
Fairtrade to znacznie więcej niż system certyfikacji. Za doskonale znanym znakiem FAIRTRADE kryje się jeden z największych i najbardziej zróżnicowanych globalnych ruchów na rzecz zmian. Fairtrade to ponad 2 miliony rolników i pracowników oraz globalny oddolny ruch poparcia, tworzony przez ponad 2000 Miast Przyjaznych dla Sprawiedliwego Handlu w 28 krajach oraz niezliczoną liczbę szkół, uczelni i grup wyznaniowych.
Oferujemy producentom podstawowe zabezpieczenie w postaci ceny minimalnej na wszystkie główne produkty. Unikatowy system premii Fairtrade zapewnia im dodatkowe środki, o których przeznaczeniu decydują samodzielnie. Od 2010 do 2021 roku producenci i pracownicy otrzymali łącznie ponad 1,6 miliarda euro premii Fairtrade.
Fairtrade wierzy, że najlepszym sposobem na wyeliminowanie ubóstwa jest płacenie sprawiedliwych cen producentom rolnym i sprawiedliwych pensji pracownikom. Sprawiedliwe ceny są najważniejsze, ponieważ rolnicy i pracownicy z krajów rozwijających się zasługują na godziwą zapłatę i pracę w godziwych warunkach.
Jesteśmy jedynym globalnym systemem zrównoważonego rozwoju, który należy w połowie do producentów, jest współzarządzany przez producentów i z myślą o producentach. W walnym zgromadzeniu Fairtrade International przedstawiciele rolników z krajów globalnego Południa posiadają 50% głosów. Pracowników w systemie Fairtrade chronią silne, transparentne standardy. Wspieramy kobiety w zakładaniu własnych organizacji i szkolimy je do roli przedsiębiorców i lokalnych liderek.
Fairtrade przyczynia się do realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju. Cel nadrzędny, czyli zlikwidowanie ubóstwa pod każdą postacią na całym świecie, zajmuje również centralne miejsce w systemie Fairtrade. Nasze standardy to zbiór podstawowych narzędzi rozwoju, który wykracza poza certyfikację.
Fairtrade to niezależny, praktyczny i elastyczny partner biznesowy dla każdego, kto poważnie traktuje ideę zrównoważonego rozwoju. Dla konsumentów, którzy wybierają spomiędzy setek oznakowań na produktach, Fairtrade oznacza zaufanie i pewność podczas odpowiedzialnych zakupów.
-
CO WYRÓŻNIA FAIRTRADE NA TLE INNYCH ZNAKÓW?
Przeglądając produkty na sklepowej półce, można natknąć się na wiele znaków, certyfikatów i deklaracji producentów umieszczanych na opakowaniach. Może to prowadzić do zamętu: co oznaczają te wszystkie znaki? I czy systemom certyfikacji naprawdę można zaufać? U części konsumentów nadmiar informacji i konieczność ich porównywania prowadzi do syndromu zmęczenia oznakowaniami.
Mimo że Fairtrade nie zajmuje się wszystkimi możliwymi problemami i nie obejmuje wszystkich produktów dostępnych w sprzedaży, wykorzystujemy całościowe podejście do rozwijania długotrwałych partnerskich relacji handlowych, dzięki którym rolnicy i pracownicy dostarczający produkty, po które sięgamy każdego dnia, będą mogli wieść zrównoważone i godziwe życie. Ustanawiane przez Fairtrade standardy społeczne, ekonomiczne i środowiskowe sukcesywnie podnoszą poprzeczkę zrównoważonego rozwoju w różnych obszarach. Promujemy zrównoważoną produkcję, w której centralne miejsce zajmują rolnicy i pracownicy.
Dzięki temu, jak wykazało badanie GlobeScan z 2021 roku, znak FAIRTRADE był najbardziej rozpoznawalnym znakiem etycznej certyfikacji na świecie.
-
Standardy Fairtrade
Standardy Fairtrade stanowią fundament naszego podejścia. Standardy zawierają szereg kryteriów społecznych, ekonomicznych i środowiskowych. Producenci i firmy zajmujące się obrotem produktami Fairtrade muszą spełniać te kryteria, aby móc posługiwać się certyfikatem Fairtrade.
Kryteria ekonomiczne
Kryteria ekonomiczne obejmują cenę minimalną Fairtrade, stanowi dla producentów zabezpieczenie na wypadek spadków cen na rynkach i umożliwia długoterminowe planowanie. Premia Fairtrade o ustalonej wartości to dodatkowe środki, które umożliwiają rolnikom i pracownikom finansowanie wybranych przez siebie projektów rozwojowych w obszarze biznesowym i społecznym. Premia Fairtrade jest gwarantowana i wypłacana spółdzielniom rolniczym w momencie sprzedaży plonów na zasadach Fairtrade.
Fairtrade kładzie również nacisk na długotrwałe relacje handlowe i zobowiązuje kupców do przekazywania zaliczek na prośbę producentów. Dzięki dostępowi do funduszy sytuacja producentów staje się bardziej stabilna.
Kryteria środowiskowe
Kryteria środowiskowe kładą nacisk na to, by produkcja odbywała się w sposób przyjazny dla środowiska i obejmują takie obszary jak odpowiedzialne zarządzanie wodą i odpadami, zachowywanie bioróżnorodności i żyzności gleby czy ograniczanie stosowania pestycydów i środków agrochemicznych. Fairtrade zabrania stosowania szeregu niebezpiecznych środków, jak również wszystkich organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).
Fairtrade nie wymaga certyfikatu produkcji ekologicznej. Zachęca jednak do rolnictwa ekologicznego, między innymi oferując wyższe ceny minimalne Fairtrade za plony z certyfikatem produkcji ekologicznej.
Kryteria społeczne
Kryteria społeczne dla drobnych producentów obejmują między innymi demokratyczną samoorganizację (zazwyczaj w formie spółdzielni), wspólne podejmowanie decyzji, transparentność i zakaz dyskryminacji (włącznie z równością płci).
W przypadku plantacji, gdzie zatrudnia się pracowników, standardy Fairtrade zakazują wszelkich form dyskryminacji w procesie zatrudniania. Wypłacane wynagrodzenia muszą być co najmniej równe krajowym lub regionalnym pensjom minimalnym. Pracownicy mają prawo do zrzeszania się i układów zbiorowych. Ponadto standardy regulują kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także gwarantują pracownikom zarządzanie uzyskaną premią Fairtrade.
Standardy Fairtrade zakazują pracy przymusowej i pracy dzieci.
Produkty oznaczone znakiem FAIRTRADE są certyfikowane w odniesieniu do kryteriów zawartych w standardach Fairtrade. Jeżeli organizacja producentów nie spełnia kryteriów, jej certyfikacja może zostać zawieszona do czasu podjęcia i zweryfikowania działań naprawczych lub ostatecznie odebrana.
Standard dla traderów Fairtrade powstał po to, by zobowiązać firmy kupujące produkty od producentów Fairtrade do sprawiedliwego traktowania swoich dostawców.
-
Co sprawia, że system Fairtrade jest wyjątkowy?
Jest wiele powodów, dla których Fairtrade wyróżnia się na tle innych systemów certyfikacji. Oto niektóre z nich.
50% w rękach producentów
Fairtrade należy w 50% do rolników i pracowników, dzięki czemu mają oni równy głos przy podejmowaniu decyzji dotyczących systemu.
Cena minimalna Fairtrade
Ustalona dla większości produktów cena minimalna Fairtrade daje producentom poczucie stabilizacji.
Premia Fairtrade
Fairtrade oferuje jedne z najwyższych premii ze wszystkich systemów. Producenci inwestują te dodatkowe środki w rozwój biznesowy i społeczny.
Promowanie tworzenia organizacji
Rolnicy w systemie Fairtrade są zobowiązani, aby działać wspólnie w spółdzielniach (kooperatywach) lub organizacjach pracowników o demokratycznej strukturze i transparentnym modelu zarządzania. Dzięki temu zyskują lepszą pozycję negocjacyjną i większą kontrolę nad prowadzoną działalnością.
Wsparcie dla producentów
Opłaty licencyjne Fairtrade wspierają szereg bezpośrednich usług dla producentów, od szkoleń z zakresu produkcji rolnej po lepsze zarządzanie działalnością.
Rzecznictwo w obliczu wyzwań
Fairtrade prowadzi działania rzecznicze wśród władz i partnerów biznesowych, aby mobilizować ich do reagowania na globalne wyzwania i podejmowania nowych zobowiązań w zakresie zrównoważonej produkcji i konsumpcji.
Globalna rozpoznawalność i globalne zaufanie
Znak FAIRTRADE jest najbardziej rozpoznawalnym globalnie znakiem certyfikacji (na podstawie badania GlobeScan 2015 roku).
-
INWESTYCJA W PRZYSZŁOŚĆ DZIECI
Dodatkowe środki z premii Fairtrade uzyskiwane przez rolników i pracowników mogą mieć trwały wpływ na życie społeczności lokalnych.
Drobni producenci herbaty zrzeszeni w organizacji Sukambizi w Malawi podjęli decyzję o zainwestowaniu części premii Fairtrade w poprawę jakości edukacji dzieci, między innymi budując szkoły w 12 miejscowościach.
Przed wybudowaniem szkół wielu rodziców niechętnie posyłało swoje najmłodsze dzieci pieszo do oddalonych placówek, więc nieobecności wśród uczniów były powszechne.
— Bez pomocy Fairtrade wiele dzieci nie chodziłoby do szkoły, co negatywnie wpłynęłoby na ich przyszłość — podkreśla Eddie, dyrektor jednej z nowych szkół.
Stowarzyszenie Sukambizi przeznaczyło również premię Fairtrade na wsparcie budowy oddziału położniczego (wcześniej kobiety w ciąży musiały pokonać 40 kilometrów, aby dostać się do szpitala), zakup ambulansu i rozbudowę rurociągu, do którego przyłączono ponad 4 tysiące gospodarstw domowych.