Wizyta producentów bananów z Ekwadoru
Przedstawicielki związku producentów bananów ASOGUABO przylatują w maju do Polski, aby mówić o wpływie Fairtrade na życie ekwadorskich rolników i nawiązać kontakt z potencjalnymi partnerami biznesowymi.
Maj pod znakiem FAIRTRADE
Maj to szczególny miesiąc dla Sprawiedliwego Handlu. Oprócz obchodów Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu oraz drugiej już edycji międzynarodowej akcji #fairtradechallenge w tym roku będzie miało miejsce wydarzenie szczególne: na zaproszenie Fairtrade Polska do naszego kraju przybędą Fabiola Ramona i Lianne Zoeteweij, pełniące odpowiednio funkcje prezeski i administratorki związku producentów bananów Fairtrade ASOGUABO z Ekwadoru. W ramach wizyty oprócz spotkań biznesowych z importerami, właścicielami dojrzewalni i przedstawicielami sieci handlowych zaplanowano również szereg spotkań otwartych dla publiczności, między innymi w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. Nadarza się więc doskonała okazja, aby dowiedzieć się, co o systemie Fairtrade mówią sami producenci. O szczegółach spotkań będziemy informować na bieżąco tutaj oraz na https://www.facebook.com/fairtradepolska
Zapraszamy na spotkania otwarte
- 10.05. – Warszawa, MiTo, ul. Waryńskiego 28, godz. 18.00 – 19.30.
- 13.05. – Kraków, Veganic, ul. Dolnych Młynów 10, godz. 16.00 – 17.30.
- 14.05. – Wrocław, Bazar Smakoszy, Browar Mieszczański, ul. Hubska 44, godz. 10.00 – 15.00
- 15.05. – Wrocław, Uniwersytet Ekonomiczny, ul. Komandorska 118/120, Dzień Sprawiedliwego Handlu z Enactus UE!
- 17.05 – Katowice, BioBazar, ul. Bracka 20, godz. 10.00 – 14.00
- 20.05. – Łódź, Before Food Market, ul. Piotrkowska 217
W ramach spotkania odbędzie się krótka prezentacja materiału fotograficzno-filmowego z wizyty u ekwadorskich producentów bananów. Udział w dyskusji na temat Fairtrade wezmą Joanna Szabuńko z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, Joanna Baranowska z Kooperatywy Spożywczej „Dobrze” oraz Zbigniew Szalbot z Fairtrade Polska.
Link do wydarzenia na Facebooku
Spotkanie z przedstawicielkami ASOGUABO odbędzie się w ramach Majówki Fairtrade, która trwać będzie w godzinach 12:00 – 18:00. Dla najmłodszych majówkowiczów przewidziano konkursy i malowanie twarzy. Dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez niezwykły duet SŁOMA & TRYMBULAK, a wszyscy, niezależnie od wieku, z pewnością skuszą się na kultowe lody Fairtrade marki Ben&Jerry’s.
Link do wydarzenia na Facebooku
10.00-13.00 – Stoisko informacyjne z ulotkami i plakatami na temat Sprawiedliwego Handlu, wyjaśniające ideę, informujące o tym, gdzie można nabyć produkty Fairtrade oraz zachęcające do udziału w spotkaniu z przedstawicielkami ASOGUABO. Będzie można też obejrzeć wystawę Make Chocolate Fair.
13.00 – 14.00 – Spotkanie z przedstawicielkami producentów bananów Fairtrade ASOGUABO z Ekwadoru, Fabiolą Ramon i Lianne Zoeteweij, które opowiedzą, jak wygląda codzienna praca przy uprawie bananów, przed jakimi wyzwaniami stają rolnicy, i jakie szanse stwarza system Fairtrade. Prezentacja zostanie wzbogacona o materiał fotograficzno-filmowy stworzony przez reprezentację Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie i fotografa Macieja Zygmunta, którzy w zeszłym miesiącu odwiedzili Ekwador. Na gości będzie czekał poczęstunek z produktów Fairtrade.
14.00 – 15.00 – Czas dla mediów na wywiady, pytania.
Link do wydarzenia na Facebooku
9.00-12.00 – Poranna kawa z Pizca del Mundo – polska marka etycznych i ekologicznych produktów (degustacja kawy Fair Trade + kiermasz produktów Sprawiedliwego Handlu), parter bud. CKU.
12.00-14.50 – Warsztaty pt. Rozwój? Nie szkodzi, poświęcone celom zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji. Prowadzący: Fundacja EkoRozwoju, sala 103 CKU – LICZBA MIEJSC OGRANICZONA
15.00-17.00 – Członkowie El Guabo – stowarzyszenia małych producentów z Ekwadoru, opowiedzą o warunkach pracy na plantacji Fairtrade i certyfikowanych bananach. Wykład odbędzie się w języku hiszpańskim z tłumaczeniem na język polski, sala 4 W
17.30-19.30 – „The True Cost” – projekcja filmu nt wyzysku krajów rozwijających się przez globalne korporacje z Fashion Revolution Poland + dyskusja, sala 203 E
Link do wydarzenia na Facebooku
W ramach wydarzenia będzie prowadzone stoisko informacyjne, na którym młodzież będzie aktywnie odpowiadała na pytania i informowała o idei Sprawiedliwego Handlu. Będzie można też obejrzeć wystawę Make Chocolate Fair.
10.00 – 11.30 – Spotkanie z przedstawicielkami producentów bananów Fairtrade ASOGUABO z Ekwadoru, Fabiolą Ramon i Lianne Zoeteweij, które opowiedzą, jak wygląda codzienna praca przy uprawie bananów, przed jakimi wyzwaniami stają rolnicy i jakie szanse stwarza system Fairtrade. Prezentacja zostanie wzbogacona o materiał fotograficzno-filmowy stworzony przez reprezentację Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie i fotografa Macieja Zygmunta, którzy w zeszłym miesiącu odwiedzili Ekwador. W spotkaniu weźmie udział Krzysztof Rączkowiak z Fairtrade Polska.
12.00 – 13.00 – czas dla mediów
11.30 – 14.00 – konkursy wiedzy na temat Sprawiedliwego Handlu z nagrodami dla dzieci i młodzieży.
Aktywny udział w organizacji wydarzenia weźmie młodzież z Zespołu Szkół Handlowych im. Bolesława Prusa w Katowicach, pod kierunkiem p. Dobroty Egner.
Link do wydarzenia na Facebooku
11.00-12.00 – Spotkanie z przedstawicielkami producentów bananów Fairtrade ASOGUABO z Ekwadoru, Fabiolą Ramon i Lianne Zoeteweij, które opowiedzą, jak wygląda codzienna praca przy uprawie bananów, przed jakimi wyzwaniami stają rolnicy i jakie szanse stwarza system Fairtrade. Prezentacja zostanie wzbogacona o materiał fotograficzno-filmowy stworzony przez reprezentację Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie i fotografa Macieja Zygmunta, którzy w zeszłym miesiącu odwiedzili Ekwador. Będzie można też obejrzeć wystawę Make Chocolate Fair.
12.00 – 13.00 – panel dyskusyjny
13.00 – 14.00 – czas dla mediów
Link do wydarzenia na Facebooku
Tanie banany – kto za to płaci?
Banany to drugie po jabłkach najchętniej spożywane owoce w Polsce. Są pożywne i łatwo dostępne, a przy tym stosunkowo tanie. Biorąc pod uwagę, jak długą drogę muszą przebyć do naszych sklepów i jak pracochłonna jest ich produkcja, niska cena bananów może wydawać się dziwna. Niestety, w wyścigu o jak najlepszą ofertę dla konsumentów najbardziej tracą drobni producenci i pracownicy plantacji bananów. Ci pierwsi nie wytrzymują konkurencji cenowej ze strony międzynarodowych korporacji dysponujących własnymi monokulturowymi plantacjami; ci drudzy zaś borykają się z ciągłą niepewnością zatrudnienia, koniecznością pracy w szkodliwych warunkach i głodowymi pensjami, które nie wystarczają nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb. O zmianę tej fatalnej sytuacji walczy Sprawiedliwy Handel – ruch społeczny, który powstał po to, by wspierać marginalizowanych rolników i pracowników najemnych z krajów rozwijających się.
Fairtrade jako szansa dla rolników i pracowników plantacji
Fairtrade – największy światowy system certyfikacji Sprawiedliwego Handlu – zrzesza obecnie około 22 tysięcy drobnych producentów bananów z około 70 spółdzielni producenckich oraz tysiące robotników rolnych pracujących na 54 certyfikowanych plantacjach. Oprócz gwarantowanej ceny minimalnej Fairtrade, która wystarcza na pokrycie kosztów życia i produkcji, za każdą sprzedaną skrzynkę bananów demokratycznie zarządzane spółdzielnie Fairtrade otrzymują dodatkową premię, która umożliwia im rozwój produkcji i realizację projektów poprawiających jakość życia całych społeczności, jak dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej czy poprawa warunków mieszkaniowych. W zamian za możliwość sprzedaży produktów w systemie Fairtrade producenci zobowiązani są przestrzegać standardów Fairtrade, które m.in. zakazują pracy przymusowej i niewolniczej pracy dzieci, regulują kwestie bezpieczeństwa i promują wzmacnianie roli kobiet w często tradycyjnie patriarchalnych społecznościach. Ponadto Fairtrade kładzie duży nacisk na kwestie ochrony środowiska, co jest szczególnie istotne w przypadku produkcji bananów – uprawa owoców na monokulturowych plantacjach wiąże się ze stosowaniem znacznych ilości środków chemicznych, które są szkodliwe zarówno dla pracowników, jak i lokalnej przyrody. Specjalny Standard Fairtrade dla pracy najemnej opracowano po to, by poprawić warunki życia i pracy robotnikom zatrudnianym na plantacjach. Standard kładzie nacisk na prawo do tworzenia związków zawodowych, uregulowanie statusu prawnego imigrantów zarobkowych, poprawę zarobków i stałe umowy o pracę. Dla porównania – na wielu plantacjach konwencjonalnych pracownicy zatrudniani są z dnia na dzień, przez co nie przysługują im żadne prawa pracownicze ani ubezpieczenie zdrowotne.