Seminarium „W kierunku turystyki Fair Trade”
Szanowni Państwo!
Z przyjemnością zapraszamy na seminarium poświęcone zrównoważonej i społecznie odpowiedzialnej turystyce. Jego ramowy program znajduje się poniżej.
Cele seminarium:
- wprowadzenie tematu ZSOT do działalności polskich firm turystycznych
- zainteresowanie polskich podróżników tematem ZSOT
- przygotowanie podwalin pod stworzenie przedsiębiorstwa ekonomii społecznej zajmującego się Turystyką Fair Trade
Seminarium odbędzie się w Krakowie z dniach 11-12.09.2017 (poniedziałek 11.00-18.00 i wtorek 10.00-17.00). Poprowadzi je Maurizio Davolio, prezydent AITR, włoskiej sieci odpowiedzialnej turystyki (tłumaczenie konsekutywnie z języka angielskiego na polski). Udział jest całkowicie bezpłatny. Zapewniamy posiłki, a osobom spoza Krakowa, które wyrażą taką potrzebę, także zwrot kosztów podróży i noclegi, pod warunkiem udziału w całości seminarium (istnieje możliwość dostosowania czasu jego trwania do godzin przyjazdów i odjazdów uczestników).
Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienia formularza w nieprzekraczalnym terminie do środy 30.08.2017 włącznie. Odpowiedzi ws. przyjęcia na seminarium oraz informacje techniczne podamy do dnia 1.09.2017.
Seminarium „W kierunku turystyki Fair Trade” – wstępny program
Kraków, 11-12 września 2017
Dzień 1 (poniedziałek)
- Międzynarodowy Rok Zrównoważonej Turystyki dla Rozwoju, IYSTD
- Pojęcie i zasady turystyki odpowiedzialnej; Sprawiedliwy Handel a turystyka odpowiedzialna
- Doświadczenia organizacji AITR (Włoskie Stowarzyszenie na rzecz Turystyki Odpowiedzialnej), EARTH (Europejski Sojusz na rzecz Odpowiedzialnej Turystyki i Hotelarstwa); ISTO (Międzynarodową Organizacją Turystyki Społecznej)
- Turystyka odpowiedzialna w krajach globalnego Południa i w Europie; międzynarodowa współpraca rozwojowa, zwalczanie ubóstwa i przeciwdziałanie odpływowi kapitału
- Rola NGO, władz publicznych, sektora prywatnego i świata nauki
Dzień 2 (wtorek)
- Doświadczenia i najlepsze praktyki: możliwości korzystania z doświadczeń
- Walory turystyczne wynikające z lokalnej tożsamości, tradycji i obyczajów; autentyczność
- Turystyka doświadczeń i turystyka oparta na społecznościach lokalnych, zaangażowanie mieszkańców, storytelling
- Scenariusz dalszej potencjalnej współpracy
Seminarium będzie prowadzone w interakcji z uczestnikami: prezentacja przypadków, problemów, pomysłów; poszukiwanie konkretnych form przyszłej współpracy, również w ramach programów europejskich.
Dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach międzynarodowego projektu „Social & Solidarity Economy as Development Approach for Sustainability (SSEDAS) in EYD 2015 and beyond”. Za treść odpowiada Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska, a wyrażone poglądy niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej. |
Data publikacji: 22 sierpnia 2017