Rozporządzenie dotyczące wylesiania (EUDR) odroczone o rok
Prawdopodobnie EUDR zacznie obowiązywać dopiero za rok. Parlament Europejski poparł wniosek Komisji Europejskiej o odroczenie o 12 miesięcy terminu obowiązywania rozporządzenia dotyczącego przeciwdziałania deforestacji. Za przesunięciem EUDR głosowało 371 europosłów, przeciw było 240, a 30 wstrzymało się od głosu.
AKTUALIZACJA (4.12.2024):
Po negocjacjach między Komisją Europejską, Europarlamentem i Radą Europy w tzw. trilogu doszło do porozumienia w sprawie zmian w rozporządzeniu EUDR.
1. Zatwierdzono odroczenie rozporządzenia o 12 miesięcy.
Rozporządzenie (UE) 2023/1115 w sprawie produktów niepowodujących wylesiania (EUDR) wejdzie w życie z dniem:
- 30 grudnia 2025 r. dla dużych firm,
- 30 czerwca 2026 r. dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
2. W następstwie poprawek Parlamentu mających na celu utworzenie nowej kategorii krajów „nie stwarzających ryzyka” wylesiania, Komisja obiecała przyszłą ocenę uproszczonych wymogów dla krajów, które wykazały się skutecznymi i zrównoważonymi praktykami gospodarki leśnej.
3. Uwzględniono również „przerwę nadzwyczajną”, tak aby rozporządzenie mogło zostać jeszcze bardziej odroczone, jeśli platforma internetowa dla przedsiębiorstw nie będzie w pełni operacyjna do 30 grudnia 2025 r. lub jeśli klasyfikacja ryzyka krajów nie zostanie opublikowana co najmniej sześć miesięcy wcześniej.
Kolejny krok:
Następnie odbędzie się głosowanie Parlamentu Europejskiego podczas sesji plenarnej (16-19 grudnia). Aby odroczenie weszło w życie, uzgodniony tekst musi zostać zatwierdzony zarówno przez Parlament, jak i Radę i opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE przed końcem roku.
Źródło informacji
AKTUALIZACJA (25.11.2024):
Podczas obrad i głosowania Parlament Europejski przyjął również inne poprawki, w tym utworzenie nowej kategorii krajów stwarzających „brak ryzyka” wylesiania, oprócz istniejących trzech kategorii „niskiego”, „standardowego” i „wysokiego” ryzyka. Parlament zdecydował o odesłaniu tego dokumentu do komisji w celu przeprowadzenia negocjacji międzyinstytucjonalnych. Aby zmiany te weszły w życie, uzgodniony tekst będzie musiał zostać zatwierdzony przez Radę i Parlament oraz opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE.
Co to jest EUDR?
Rozporządzenie EUDR ma zastosowanie do przedsiębiorstw wprowadzających odpowiednie towary lub produkty na rynek UE lub eksportujących je z UE. Będą one musiały wykazać, że ich produkty są wolne od deforestacji, czyli wycinania lasów pod uprawy, od daty granicznej 30 grudnia 2020 r. i nie są związane z degradacją lasów lub nielegalnym pozyskiwaniem i handlem.
Regulacje dotyczą określonych towarów, czyli: kakao, kawy, soi, oleju palmowego, kauczuku, bydła i drewna oraz produktów pochodnych, takich jak czekolada lub papier.
Nie tylko przesunięcie terminu
Wraz z nowymi propozycjami Komisja Europejska będzie musiała zwołać kolejny proces rozmów trójstronnych i uzgodnić dalsze działania. Fairtrade International wzywa negocjatorów do szybkiego uzgodnienia solidnego kompromisu, który byłby jak najbardziej zbliżony do pierwotnej wersji EUDR. Musimy uniknąć chaosu i niepewności.
Oprócz przesunięcia terminu wejścia w życie Europarlament zgłosił propozycję wprowadzenia „kategorii bez ryzyka” dla produktów pochodzących z krajów, w których nie występuje wylesianie, co skutkowałoby zwolnieniem z większości wymogów rozporządzenia. Obecnie obowiązują trzy kategorie: high risk, standard i low risk.
Stanowisko Fairtrade International i aktualizacje standardów względem rozporządzenia EUDR
Fairtrade International z niepokojem obserwuje rozwój prac nad EUDR. Organizacja oczekiwała, że Parlament Europejski dotrzyma zobowiązania podjętego w sprawie prawodawstwa w 2023 r., ale zamiast tego zrobił krok wstecz w walce z ochroną lasów i zmianami klimatu. Obawiamy się, że poprzez ponowne otwarcie prac nad EUDR wiele kluczowych inicjatyw mających na celu ograniczenie wylesiania zostanie osłabionych, niepewność zaszkodzi rolnikom i odpowiedzialnym przedsiębiorstwom, a UE straci impet i przywództwo w tej kwestii.
W międzyczasie Fairtrade nadal wspiera organizacje producenckie w przygotowaniu się do EUDR. Zaktualizowaliśmy nasze standardy dotyczące kakao (2022) i kawy (2024), które wymagają od producentów posiadających certyfikat Fairtrade wzmocnienia zapobiegania wylesianiu, jego monitorowania i łagodzenia. Zaktualizowane standardy są zgodne z wymogami EUDR, w tym z geolokalizacją działek i opracowaniem danych na potrzeby oświadczeń o należytej staranności firm.
Aby pomóc spółdzielniom w gromadzeniu danych na temat gospodarstw swoich członków i ryzyka wylesiania, Fairtrade nawiązał współpracę z firmą Satelligence. Organizacje producentów dostarczają dane geolokalizacyjne dla każdej działki rolnej swoich członków. Platforma Satelligence weryfikuje dane, a następnie wykrywa wszelkie działania związane z wylesianiem w granicach członków oraz to, czy gospodarstwa znajdują się na obszarach chronionych. Flaguje również wylesianie w pobliżu gospodarstwa, co jest ważną informacją, która przyczynia się do oceny ryzyka spółdzielni. Wreszcie, system generuje raporty, które spółdzielnie mogą wykorzystywać samodzielnie i dostarczać swoim obecnym lub potencjalnym kontrahentom.
Ponadto, w ramach naszych ciągłych wysiłków na rzecz cyfryzacji systemu certyfikacji, Fairtrade kontynuuje prace nad rozwiązaniami cyfrowymi, które przynoszą korzyści wszystkim stronom, aby pomóc spółdzielniom wykorzystać ich cenne dane w celu reagowania na zmiany rynkowe i zwiększenia dostępu do rynku.
Zdjęcie wyróżniające: Honduras, fot. Fairtrade / Sean Hawkey
Data publikacji: 15 listopada 2024