Róże Fairtrade z Kenii mają mniejszy wpływ na środowisko
Raport zatytułowany „Life Cycle Assessment Cut Roses” wykazał, że róże cięte z certyfikatem Fairtrade z Kenii mają mniejszy wpływ na wszystkie analizowane obszary środowiskowe niż róże holenderskie, w tym na skumulowane zapotrzebowanie na energię, emisję gazów cieplarnianych i eutrofizację (przeżyźnienie) wód słodkich, czyli proces zanieczyszczenia, w którym jeziora lub strumienie stają się nadmiernie bogate w składniki odżywcze dla roślin.
W badaniach porównano produkcję kwiatów w Holandii z produkcją kwiatów na zasadach Fairtrade w Kenii. Jak wynika z badań, nawet biorąc pod uwagę transport, kenijskie róże miały niższe wskaźniki niż te produkowane w Holandii. Produkcja kwiatów Fairtrade w Kenii ma mniejszy ślad węglowy, niezależnie od tego, czy są one transportowane do Europy drogą powietrzną czy morską.
- Pobierz skrót najważniejszych wniosków z badania (w języku polskim) >
- Pobierz pełną wersję badania (w języku angielskim) >
W przypadku róż holenderskich najważniejszymi czynnikami są skumulowane zużycie energii (energia elektryczna i spalanie gazu ziemnego) oraz emisja gazów cieplarnianych. Wynikają one z potrzeby sztucznego oświetlenia i ogrzewania szklarni w Holandii, co nie jest konieczne w Kenii. Skumulowane zapotrzebowanie na energię dla kenijskich róż transportowanych drogą morską jest 22 razy niższe niż w przypadku konwencjonalnych róż holenderskich. Mniejsze zapotrzebowanie energetyczne dla kenijskich róż transportowanych drogą powietrzną jest 6,4 razy niższy niż w przypadku róż holenderskich.
Kenijskie róże Fairtrade transportowane drogą morską wykazały lepsze wskaźniki w porównaniu z różami holenderskimi pod względem zużycia wody (65% mniej), zakwaszenia gleby (4,3 razy mniejszy wpływ) i eutrofizacji wód słodkich (18 razy mniejszy wpływ). Jeśli chodzi o wpływ na utratę bioróżnorodności róże Fairtrade w mniejszym stopniu przyczyniają się do degradacji niż róże holenderskie. Warto zwrócić uwagę, że te transportowane drogą lotniczą mają mniejszy negatywny wpływ na utratę bioróżnorodności niż transportowane statkiem, a to ze względu na dłuższy transport naziemny ciężarówkami z portów, a nie z lotnisk, które znajdują się bliżej hurtowni.
Badania wykazały także miejsca, które wymagają poprawy. Stosowanie pestycydów jest jedynym czynnikiem, który był wyższy w przypadku róż kenijskich niż holenderskich. Autorzy badań sugerują również, że zmniejszenie ilości opakowań mogłoby jeszcze bardziej ograniczyć wpływ na środowisko produkcji kwiatów w Kenii. W porównaniu z wynikami badań w 2018 r., ilość plastiku używanego do pakowania kenijskich kwiatów Fairtrade zmniejszyła się, jednak dalsza redukcja papieru i tektury poprawiłaby zużycie zasobów i wagę transportu.
O badaniach
Raport opracowany pod koniec 2023 roku powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez agencję Intep na zlecenie Fairtrade Max Havelaar Switzerland i Migros-Genossenschafts-Bund (MGB). Badacze przeanalizowali trzy etapy produkcji, pakowania i transportu róż do Szwajcarii. Kluczowe dane dotyczące produkcji rolnej holenderskich róż zostały opracowane na podstawie istniejącej literatury. Dane dotyczące produkcji róż z certyfikatem Fairtrade zostały zebrane bezpośrednio od pięciu plantacji Fairtrade w Kenii. Jest to kontynuacja podobnego badania z 2018 r., mającego na celu zmierzenie wprowadzonych praktyk produkcyjnych oraz ich skutków.
Zapoznaj się także z badaniami na temat wpływu Fairtrade na pracowników plantacji. Wyższe wynagrodzenia i lepsze warunki pracy na plantacjach kwiatów Fairtrade >
Kwiaty z certyfikatem Fairtrade w Twojej firmie
Wprowadź do oferty swojej firmy kwiaty z certyfikatem Fairtrade. Skontaktuj się z nami > i dowiedz się więcej, jak wspieramy firmy na drodze do zrównoważonego rozwoju.
Data publikacji: 11 marca 2024