Porozmawiajmy o Fair Trade
Jakie znaczenie mają dla nas etyczne zakupy? Jaka jest przyszłość Fair Trade w Polsce? Dyskusja na ten temat 27 marca na strefie b. Zapraszamy w imieniu organizatorów!
Jedzenie to gorący temat. Nagle wszyscy staliśmy się specjalistami od gotowania, przyprawiania i fotografowania przygotowanych przez nas potraw. Coraz więcej czasu poświęcamy już nie tylko na same gotowanie ale też na zakupy. Miejsce zakupu ma dla nas coraz większe znaczenie. Kupujemy mądrze – część produktów w dyskoncie, część w drogim sklepie, część na bazarach. Aby zdobyć upragnione jajka, marchewkę czy oliwę jesteśmy gotowi jechać do zaprzyjaźnionego sprzedawcy przez pół miasta (a później opowiadać o tym znajomym przez kilka dni). Uważnie dobieramy produkty, zaczynamy czytać etykiety i przyglądać się ich składowi. Widać to nawet na fokusach – o czym by się nie rozmawiało w końcu i tak zawsze powraca wątek programu telewizyjnego „Wiem co jem”… Tylko co właściwie znaczy, że ‘wiem”? Czym są dla nas uważne zakupy? Na co zwracamy uwagę? Czy z równym zaangażowaniem przyglądamy się etykietom produktów spożywczych i metkom ubrań? Czy liczy się dla nas tylko jakość czy może też sposób powstania produktu? Z badań przeprowadzonych przez PTBRIO badań wynika, że póki co ma on znaczenie jedynie dla niewielu…
Na nadchodzącej strefie b zastanowimy się nad tym dlaczego wciąż tak małe znaczenie mają dla nas etyczne zakupy. Spróbujemy pokazać co dla nas, konsumentów, znaczy „etyczne kupowanie” i Fairtrade? Pomimo pozornie podatnego gruntu ta tematyka wydaje się być mało atrakcyjna. Sieci handlowe rzadko chwalą się tym, że ich produkty pochodzą ze Sprawiedliwego Handlu. Być może mają rację i etyczne kupowanie nie leży w naszej polskiej naturze? Porozmawiajmy o tym!
W dyskusji udział wezmą Błażej Popławski (ekspert Fundacji „Koalicja Sprawiedliwego Handlu") Dominika Maison (Dom Badawczy Maison), Natalia Puciato (laureatka konkursu zbadaj.to)
Zapraszamy na strefę b, 27 marca 2014, godz.18.00-20.00, Państwomiasto, ul. Andersa 29 w Warszawie.
Liczba miejsc jest ograniczona do do 70 osób, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Aby wziąć udział w bezpłatnym spotkaniu, zarejestruj się, klikając tutaj:
Data publikacji: 21 marca 2014