Fairtrade i regulacje UE w sprawie produkcji ekologicznej (EUOR)

Rozporządzenie UE w sprawie produkcji ekologicznej będzie miało negatywne konsekwencje dla drobnych rolników i producentów. Przedstawiamy stanowisko Fairtrade w sprawie regulacji EUOR.

Fairtrade International popiera cele rozporządzenia UE w sprawie produkcji ekologicznej, aby wzmocnić ekologiczną integralność produkcji, jednak pełna zgodność z rozporządzeniem w jego obecnej formie będzie miała negatywny wpływ na certyfikowanych ekologicznych producentów i handlowców Fairtrade w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.

Na czym polega rozporządzenie EUOR?

Rozporządzenie z 2018 r. obejmuje zasady produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych (EUOR). Obejmuje ono takie aspekty, jak normy produkcji, certyfikacja, znakowanie i reklama ekologicznej żywności i paszy. Nowe rozporządzenie zastąpiło wersję z 2007 r. i ma zastosowanie do wszystkich produktów ekologicznych wytwarzanych, przetwarzanych, pakowanych lub importowanych w UE lub Irlandii Północnej. Rozporządzenie UE w sprawie produkcji ekologicznej obowiązuje podmioty gospodarcze w UE od stycznia 2022 r., a dla krajów spoza UE obowiązuje okres przejściowy do 31 grudnia 2024 r.

O co apelujemy do unijnych decydentów?

Fairtrade wzywa Unię Europejską do uproszczenia obowiązujących przepisów, w szczególności definicji „grup podmiotów”, które jako podmiot prawny składają się wyłącznie z rolników ekologicznych lub będących w okresie konwersji jako członków statutowych, którzy są poniżej nowego limitu wielkości gospodarstwa/obrotu ekologicznego (<5 hektarów całkowitej powierzchni LUB <25 000 EUR obrotu ekologicznego) i mają maksymalnie 2000 członków. Niektóre certyfikowane grupy producentów spełniają definicję „grupy podmiotów”, ale większość obecnie certyfikowanych grup będzie musiała utworzyć nowe prawne podmioty prawne w celu uzyskania certyfikacji UE, co będzie niezwykle trudne. Ponadto nowe wymagania dotyczące dozwolonych materiałów, w szczególności do ochrony roślin, wymagają dalszego wyjaśnienia, ponieważ nie są one zrozumiałe dla producentów. Procedury badania pozostałości przed importem do UE są również dość uciążliwe i wymagają uproszczenia.

Fairtrade nalega również, aby okres przejściowy został przedłużony o co najmniej 15 miesięcy, co oznaczałoby wejście w życie przepisów najwcześniej do 31 grudnia 2025 roku.

Wreszcie, Fairtrade zwraca się do UE o zapewnienie środków wsparcia w postaci wytycznych technicznych i finansowania dla organizacji producentów, aby nie tylko pomóc im spełnić wymogi, ale także zachęcić do rolnictwa ekologicznego.

Obecnie, według naszych szacunków, 60 procent ekologicznych producentów kawy z certyfikatem Fairtrade, 60 procent ekologicznych producentów kakao z certyfikatem Fairtrade i 95 procent drobnych ekologicznych producentów bananów z certyfikatem Fairtrade nie spełnia obecnie wymogów nowego rozporządzenia UE w sprawie produkcji ekologicznej.

Stawką jest niezawodność biznesu oraz ciągłość dostaw produktów ekologicznych z certyfikatem Fairtrade, a także zagwarantowanie źródła utrzymania ponad 800 000 rodzin. Parlament Europejski musi zapewnić, że kwestie te znajdą się na szczycie jego agendy.

Zdjęcie wyróżniające: Plantacja herbaty ekologicznej, Sri Lanka, fot. D’s STUDIO / Fairtrade

Data publikacji: 10 października 2024