Fairtrade aktualizuje standard dotyczący kawy, tak by odpowiadał na wyzwania przyszłości
Zmiany w standardzie Fairtrade dotyczącym kawy odzwierciedlają większy nacisk na uczciwe praktyki handlowe, przestrzeganie praw człowieka oraz należytą staranność w zakresie dbałości o środowisko.
Nowa wersja standardu Fairtrade dotyczącego kawy weszła w życie 15 lipca 2021 roku. Wprowadzenie zmian ma na celu wzmocnienie przeciwdziałania nieuczciwym praktykom handlowym i dostosowanie do kierunków rozwoju praw człowieka i należytej staranności w zakresie dbałości o środowisko.
Standard obowiązuje organizacje drobnych producentów i traderów. Podobnie jak w przypadku innych zmian, obie grupy będą miały czas, aby dostosować swoje działania w zgodzie z najnowszymi zmianami:
- Okres przejściowy dla kryteriów dotyczących kwestii praktyk handlowych trwać będzie przez 6 miesięcy, od 15 lipca 2021 roku do 15 stycznia 2022 roku.
- Okres przejściowy dla kryteriów dotyczących praw człowieka i należytej staranności w zakresie dbałości o środowisko trwać będzie przez rok, od 15 lipca 2021 roku do 15 lipca 2022 roku.
Uwaga: Kryteria dotyczące przystąpienia do systemu Fairtrade obowiązują od 15 lipca 2021, ponieważ zastępują one środki tymczasowe wprowadzone jeszcze w 2020 roku.
Bardziej rygorystyczne praktyki handlowe
Aby wzmocnić dobre praktyki handlowe, takie jak tworzenie organizacji producentów i terminową realizację umów, wprowadzono szereg zmian, m.in.:
- Organizacje producentów i eksporterzy ubiegający się o dołączenie do systemu Fairtrade mają obowiązek dostarczenia pewnych i rzetelnych informacji oraz stosowania mechanizmów monitorowania informacji o produkcji i sprzedaży.
- Role eksporterów zostały wyraźniej określone i przyjęto sztywniejsze kryteria dotyczące tworzenia umów w zgodzie z regulacjami branżowymi i krajowymi.
- Wprowadzone zostały wyraźne stwierdzenia dotyczące obowiązywania ceny minimalnej i premii Fairtrade. Ponadto podkreślono, że w przypadku gdy certyfikowana organizacja sprzedaje kawę zarówno z certyfikatem Fairtrade, jak i bez certyfikatu, cena za towar bez certyfikatu musi kształtować się co najmniej na poziomie rynkowym i nie może podlegać zniżkom.
- Znaczące działania w zakresie dbałości o środowisko i praw człowieka
- W odpowiedzi na potrzeby rynku i nadchodzące zmiany w przepisach prawa w standardzie dodano surowe kryteria dotyczące praw człowieka i dbałości o środowisko.
- Na przykład w kwestii praw człowieka producenci mają teraz obowiązek dokonywania ocen i opracowywania proaktywnych działań i procedur w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu pracy dzieci, pracy przymusowej i handlowi ludźmi.
- Zgodnie z naszą nową strategią wierzymy, że działania w dziedzinie środowiska odgrywają niezwykle istotną rolę. Naturalne było zatem dodanie do standardów kryteriów dotyczących środowiska i klimatu. Wdrożenie standardu będzie wymagać od producentów zastosowania procedur w celu lepszej oceny ryzyka i podejmowania właściwych działań mających na celu wzmocnienie odporności na skutki zmian klimatu.
W standardzie środowiskowym znalazły się następujące wymogi:
-
- Producenci mają obowiązek raz do roku przeprowadzić i udokumentować ocenę zagrożeń dla środowiska.
- Producenci mają obowiązek sporządzić plan przystosowania produkcji do zmian klimatu, który ujmuje zagrożenia we właściwym porządku.
- Producenci są zobowiązani do stosowania właściwych metod zrównoważonej produkcji.
Wsparcie we wdrażaniu zmian
Biorąc pod uwagę rozszerzony zakres tematyczny zaktualizowanego standardu dotyczącego kawy, sieci producentów Fairtrade i organizacje producentów otrzymają pomoc w procesie dostosowania się do nowych wymogów. Wsparcie obejmie szkolenia i webinary oraz materiały i szablony ułatwiające wprowadzenie zmian. Sieci producentów rozpoczną szkolenie organizacji producentów w styczniu 2022 roku.
Pobierz pełen standard (w języku angielskim).
Data publikacji: 22 września 2021