Debata: Czy Sprawiedliwy Handel jest sprawiedliwy?

Spotkanie z przedstawicielami organizacji Fair Trade z Indii i z Polski

Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielem Tara Projects – największej  organizacji  Sprawiedliwego Handlu w Indiach, oraz z przedstawicielem Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu.
 
Data: 29 kwietnia 2015 r.
Miejsce: Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego
Adres: ul. prof. St. Łojasiewicza 4, Kraków sala 0.103
Godzina: 10.00
Sprawiedliwy Handel jest formą pomocy rozwojowej realizowanej przez firmy, organizacje pozarządowe i konsumentów, której celem jest wspieranie drobnych wytwórców i ich rodzin z krajów rozwijających się. Tradycja ruchu Fair Trade zrodziła się w latach 40. i 50. XX wieku. Wiązała się wtedy z promocją i sprzedażą przez misjonarzy rękodzieła dostarczanego przez małe społeczności lokalne z Ameryki Środkowej. Obecnie, po 65 latach wysiłków, Sprawiedliwy Handel stał się w wielu krajach ruchem społecznym działającym na rzecz zarówno wytwórców rękodzieła jak i drobnych producentów rolnych dostarczających na półki naszych sklepów np.: kawę, herbatę, owoce egzotyczne, cukier, kwiaty itd.
Spotkanie stanowi ważną okazję do dyskusji na temat skuteczności mechanizmów Sprawiedliwego Handlu i  jego narzędzi, jak również roli odpowiedzialnych konsumentów w rzeczywistym wspieraniu drobnych wytwórców z krajów rozwijających się. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy kupno produktów z etykietami  Fair Trade to jedyny sposób na poprawę warunków życia ludzi żyjących w ubóstwie. Porozmawiamy także o współczesnych  wyzwaniach, przed którymi stoi Sprawiedliwy Handel, oraz w jaki sposób możemy urzeczywistniać idee Fair Trade na rynku lokalnym i krajowym.
 
Spotkanie w Krakowie jest elementem obchodów przypadającego na 9 maja Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu (World Fair Trade Day), odbywa się on pod hasłem Be an agent for change – Zostań zmianą.
 
Spotkanie jest zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu i Instytut Spraw Publicznych UJ. Realizowane jest w ramach projektu Vote 4 Fair Trade we współpracy z belgijską organizacją Oxfam Magazine de Monde. Projekt finansowany jest przez UE.
Data publikacji: 21 kwietnia 2015