Certyfikaty Fairtrade i Fairmined – unikalne partnerstwo
Nie tak dawno temu w mediach królowały wiadomości związane z Amber Gold. Na szczęście złoto nie zawsze kojarzy się z aferami i wykorzystywaniem innych…
Na całym świecie przetrwanie ponad 100 milionów ludzi zależy od drobnej działalności górniczej i rzemieślniczej. 15 milionów górników pracuje w ciężkich i niebezpiecznych warunkach, by dostarczyć zaledwie od 10 do 15 procent światowych dostaw złota. Jednocześnie stanowią oni 90 procent światowej siły roboczej w wydobyciu złota. Górnicy ci i ich rodziny uwikłani są w błędnym kole wyzysku i nielegalności, podczas gdy wielu z nich brakuje umiejętności oraz środków, by poprawić swoją sytuację życiową.
Jednakże przy odpowiedzialnym zarządzaniu górnictwo może stanowić doskonałe narzędzie służące redukcji ubóstwa i wprowadzaniu zrównoważonego rozwoju dla milionów ludzi.
Z tego powodu organizacje Fairtrade International (FLO) i Alliance for Responsible Mining (ARM – Sojusz na rzecz zrównoważonego wydobycia) połączyły siły i doświadczenie w celu utworzenia systemu certyfikacyjnego na złoto Fairtrade i Fairmined. Ta przełomowa inicjatywa umożliwia górnikom polepszenie warunków życia oraz gwarantuje świadomym konsumentom, że kupowana przez nich złota biżuteria pochodzi z dobrego źródła.
Zakrojone na szeroką skalę konsultacje umożliwiły organizacjom opracowanie zestawu standardów dotyczących odpowiedzialnego górnictwa, które górnicy muszą spełnić, aby uzyskać certyfikat. Osiągnięcie certyfikacji oznacza, że górnicy:
- otrzymują gwarantowaną cenę minimalną Fairtrade, która wynosi 95% wskaźnika Londyńskiego Rynku Kruszców (London Bullion Market Association – LBMA);
- otrzymują zapłatę z tytułu premii Fairtrade, która jest inwestowana w projekty społeczne i poprawę warunków pracy górników. Oblicza się ją jako 10% obowiązującego kursu londyńskiej giełdy (LBMA). Dla tzw. złota ekologicznego, czyli kruszcu wydobywanego bez użycia środków chemicznych ustalana jest premia Fairtrade w wysokości 15% obowiązującego kursu LBMA;
- nawiązują i utrzymują długoterminowe relacje handlowe z partnerami handlowymi;
- tworzą i rozwijają demokratyczne i odpowiedzialne organizacje oraz formalizują wszystkie swoje działania;
- stosują bezpieczne praktyki związane z zarządzaniem toksycznymi chemikaliami, takimi jak rtęć i cyjanek, które są stosowane w procesie pozyskiwania złota;
- szanują środowisko;
- uznają prawa kobiet górników;
- nie pozwalają na pracę dzieci w branży wydobywczej.
Organizacje są kontrolowane przez niezależną międzynarodową instytucję certyfikującą FLO-CERT, która czuwa nad zgodnością działań z ustalonymi normami.
Górnicy mogą ponadto ubiegać się o przyznanie ekologicznego certyfikatu Fairtrade i Fairmined. W tym przypadku złoto jest wydobywane bez użycia środków chemicznych, z zastosowaniem surowych wymogów ekologicznych w zakresie rekultywacji.
Przykłady produktów zrealizowanych ze „sprawiedliwego złota” można zobaczyć tutaj:
Tłumaczenie: Justyna Hupka