Apel do polskich władz w sprawie dyrektywy CSDD
Wzywamy do uwzględnienia kwestii dochodu wystarczającego na utrzymanie zawartej w dyrektywie UE dotyczącej należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSDD).
Celem procedowanej dyrektywy CSDD jest przeciwdziałanie negatywnym wpływom globalnych łańcuchów wartości przedsiębiorstw na prawa człowieka i środowisko. Jeśli jednak w ustawodawstwie nie zostanie uwzględnione konkretne odniesienie do dochodu wystarczającego na utrzymanie, pracownicy niebędący pracownikami najemnymi, np. małe gospodarstwa rolne lub osoby samozatrudnione, nie skorzystają z tego przepisu.
Apel skierowaliśmy do przedstawicieli rządu RP, w szczególności do Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Prosimy w nim władze o zharmonizowanie ustawodawstwa krajowego z dyrektywami unijnymi, żeby poprzez odpowiednią legislację lepiej chronić producentów rolnych z krajów globalnego Południa.
Znaczenie małych producentów żywności – w szczególności kobiet, ludności rdzennej, rolników prowadzących rodzinne gospodarstwa rolne i pasterzy – zostało wyraźnie uznane w Celu Zrównoważonego Rozwoju 2.3. Podmioty te stanowią trzon gospodarki w wielu krajach i często polegają na dochodach związanych z eksportem, aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, mając ograniczone możliwości uzyskania alternatywnego dochodu. Ich zależność od dużych podmiotów kupujących ich produkty sprawia, że są oni szczególnie narażeni na stosowanie niskich cen (które czasami nie pokrywają nawet kosztów produkcji) i nieuczciwych praktyk zakupowych. Zwiększa to niestabilność źródeł utrzymania i ogólnego dobrobytu ich społeczności.
— fragment listu.
Płaca to wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy za określoną ilość przepracowanego czasu, zaś dochód w sektorze rolnictwa może obejmować dochód netto uzyskany ze sprzedaży plonów. Zarówno płaca zapewniająca utrzymanie na minimalnym poziomie, jak i dochód wystarczający na utrzymanie są niezbędne do zwalczania ubóstwa.
Jeśli przedsiębiorstwa nie będą zobowiązane do przyjęcia odpowiedzialnych praktyk zakupowych, jest mało prawdopodobne, aby prawo do dochodu wystarczającego na utrzymanie i płacy zapewniającej utrzymanie na minimalnym poziomie zostało zrealizowane.
— fragment listu.
Sygnatariuszami listu są 72 organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz organizacje producentów z krajów globalnego Południa, w tym również Fairtrade International.
Zapoznaj się z treścią listu >
Zdjęcie wyróżniające: Batin Baru, Aceh, Indonezja. Fot: Brahmantyo Putra / Fairtrade International / Fairpicture
Data publikacji: 5 października 2023