6 powodów, dla których warto wybierać kwiaty Fairtrade
Czy wiesz, że kwiaty cięte, które możemy kupić w kwiaciarniach lub w supermarketach pochodzą z krajów globalnego Południa? Zapotrzebowanie na róże i inne kwiaty jest duże szczególnie zimą, gdy mamy wiele okazji do świętowania, takich jak Dzień Babci i Dzień Dziadka, Walentynki czy Dzień Kobiet.
Zapewne wiele osób zastanawia się, dlaczego musimy transportować kwiaty z Afryki Wschodniej, skoro możemy je uprawiać tutaj, w Europie. Czy jest to dobre dla środowiska? Czy nie odbywa się to kosztem ludzi z takich krajów jak Kenia lub Etiopia, gdzie uprawia się kwiaty na rynek europejski? Sprawdziliśmy w jakich warunkach są uprawiane kwiaty z certyfikatem Fairtrade oraz czy nie dochodzi do łamania paw pracowniczych i wyzysku na wybranych farmach kwiatowych.
W Kenii istnieje 48 organizacji producentów kwiatów i roślin posiadających certyfikat Fairtrade, które zatrudniają ponad 38 000 pracowników. Rocznie wytwarzają około 2,6 miliarda sztuk kwiatów. Kenia to największy producent kwiatów z certyfikatem Fairtrade na świecie.
Oto 6 powodów, dla których warto wybierać kwiaty z certyfikatem Fairtrade.
1. Kwiaty z certyfikatem Fairtrade mają mniejszy ślad węglowy
Rozwiejmy pierwszą wątpliwość. Dlaczego przewozimy kwiaty z Afryki Wschodniej, skoro możemy je uprawiać tutaj, w Europie? Zleciliśmy badanie w celu porównania wpływu na środowisko róż uprawianych w Kenii na farmach z certyfikatem Fairtrade z różami uprawianymi w Holandii. Odkryliśmy, że łączne zapotrzebowanie na energię w przypadku róż kenijskich przewożonych drogą morską jest 22 razy niższe niż w przypadku konwencjonalnych róż holenderskich. Uprawa róż w Kenii generuje 22,4 razy mniejszą ilość gazów cieplarniach.
Według badań, nawet z użyciem transportu lotniczego, kenijskie róże powodują kilkukrotnie niższą emisję gazów cieplarnianych niż produkcja w Holandii.
W przypadku róż holenderskich najważniejszymi czynnikami są skumulowane zużycie energii (spalanie energii elektrycznej i gazu ziemnego) oraz emisja gazów cieplarnianych, przy czym oba te czynniki są spowodowane oświetleniem i ogrzewaniem szklarni w Holandii, które nie jest konieczne w Kenii.
2. Uprawy kwiatów z certyfikatem Fairtrade zużywają mniej wody
Ślad węglowy nie jest jedyną kwestią środowiskową, której dotyczą standardy Fairtrade.
Według cytowanych wcześniej badań uprawy róż w Kenii na farmach z certyfikatem Fairtrade zużywają 65% mniej wody niż te w Holandii.
Niektóre gospodarstwa w Kenii gromadzą wodę deszczową do nawadniania, inne używają terenów podmokłych tworzenia obiegu zamkniętego do ciągłego podlewania roślin z wykorzystaniem wody, która wypływa ze szklarni.
3. Dzięki Fairtrade poprawiają się warunki pracy na farmach kwiatowych
Standardy Fairtrade zobowiązują właścicieli farm kwiatowych do respektowana praw pracowniczych oraz zapewnienie bezpiecznej pracy z przejrzystymi zasadami wynagradzania.
Według badań przeprowadzonych na farmach kwiatowych w Afryce Wschodniej 69% badanych zatrudnionych na plantacjach z certyfikatem Fairtrade zadeklarowało wyższe zarobki w porównaniu z pracownikami przedsiębiorstw bez certyfikatu.
Niemal 9 na 10 ankietowanych pracowników plantacji kwiatów z certyfikatem Fairtrade wskazało, że oni sami lub ktoś z ich najbliższej rodziny skorzystał z funduszy uzyskanych w ramach premii Fairtrade.
Wdrożenie naszych standardów znacząco poprawiło także bezpieczeństwo i komfort pracy. 90% ankietowanych osób zadeklarowało, że warunki poprawiły się od czasu, gdy farmy nawiązały współpracę z Fairtrade.
4. Standardy Fairtrade biorą pod uwagę równouprawnienie kobiet
Ponad połowa zatrudnionych na farmach certyfikowanych przez Fairtrade to kobiety. 60% pracownic i pracowników na farmach certyfikowanych przez Fairtrade to młodzi ludzie w wieku 18-35 lat.
Co ciekawe, to właśnie kobiety zajmują ponad 50% stanowisk kierowniczych. Można więc powiedzieć, że kobiety na farmach kwiatowych mają równe szanse, by zajmować wysokie stanowiska w zakładach pracy. Fairtrade wspiera je w tym celu, organizując projekty edukacyjne, szkolenia i kursy, część z nich jest przeprowadzana na zlecenie samych pracowników ze środków z premii Fairtrade.
5. Premia Fairtrade finansuje edukację dzieci
Premia Fairtrade to dodatkowe środki wypłacane gospodarstwom kwiatowym przy skupie plonów. Fundusze te mogą być przeznaczane na projekty rozwojowe, a decydują o tym komitety pracowników plantacji. Z tych środków może być finansowana budowa lub remont szkoły.
Dzieci pracowników jednej z farm kwiatowych otrzymują dofinansowanie do edukacji. Dzięki współpracy z Fairtrade gospodarstwo kwiatowe opłaca 95% czesnego dla dzieci tych pracowników. W ciągu roku prawie 420 uczniów szkół średnich, szkół wyższych, a nawet studentów uniwersytetów mogło w ten sposób kontynuować naukę.
6. Kwiaty są piękne!
Na urodziny, na Walentynki czy Dzień Kobiet. Kwiaty uświetniają szczególne okazje, są dobrym pomysłem na prezent lub okazanie wdzięczności. Pomagają wyrazić uczucia oraz sprawiają przyjemność bliskiej osobie. Piękny bukiet kwiatów może być dekoracją każdego wnętrza, a pojedyncza róża czasem znaczy więcej niż setki słów.
Każdy bukiet róż jest wyjątkowy, ale te z certyfikatem Fairtrade są jeszcze bardziej niezwykłe. Gdy je kupujesz, osoby zatrudnione na farmach kwiatowych mogą pracować w godnych warunkach, otrzymują środki na opiekę zdrowotną i edukację swoich dzieci.
Pokaż, że Ci zależy! Podaruj bliskiej osobie kwiaty z certyfikatem Fairtrade!
Gdzie kupić kwiaty z certyfikatem Fairtrade?
Obecnie cięte róże z certyfikatem Fairtrade są dostępne w stałej ofercie w sieci sklepów Kaufland.
Data publikacji: 9 lutego 2024