10 lat ruchu Miast Sprawiedliwego Handlu
To już dziesięć lat! Podczas zgromadzenia 27 kwietnia 2000 roku, mieszkańcy Garstang głosowali w sprawie ustanowienia swojego miasta pierwszym Miastem Sprawiedliwego Handlu.
Wkrótce po deklaracji, minister George Foulkes (wówczas Podsekretarz Departamentu Rozwoju Międzynarodowego) odwiedził Garstang by pogratulować decyzji i powiedział: „Idea zapoczątkowana w Garstang rozprzestrzeni się z szybkością błyskawicy po całym kraju jak i poza nim.” Jego prognoza sprawdziła się. 24 kwietnia 2010, 10 lat po ustanowieniu Garstang pierwszym Miastem Sprawiedliwego Handlu, na świecie będzie 800 Miast Sprawiedliwego Handlu, z czego prawie 500 w samej Wielkiej Brytanii. Do tej listy należą takie miasta jak Londyn, Paryż, Rzym, Bruksela, Kopenhaga, Wellington i San Francisco. (zobacz
www.fairtradetowns.org)
Kampania promocyjna w Garstang została uznana na najwyższym poziomie, a nawet opisana w rozdziale „Historią Garstang”, w książce Premiera Gordona Brown’a pod tytułem „Britain’s Everyday Heroes”. Premier wysłał także osobisty list uznania dla tego małego miasteczka handlowego w północno-zachodniej Anglii. Miasto Garstang natchnęło też innych do podążania za swoim przykładem. Zwolennicy Sprawiedliwego Handlu w mieście Media (w stanie Pensylwania) byli tak zainspirowani pionierską pracą Garstang, że w 2006 roku sami postanowili spełnić wymagania Wielkiej Brytanii aby stać się Miastem Sprawiedliwego Handlu, a także żeby stać się pierwszym Miastem Sprawiedliwego Handlu w Stanach Zjednoczonych. Stosownym jest więc to, że mieszkańcy miasta Media, Garstang jak i wspólnoty miasta Nowa Koforidua w Ganie, dołączą do świętowania rocznicy w kwietniu i usłyszą Harriet’a Lamb’a, Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego, Dyrektora Naczelnego Fundacji Sprawiedliwego Handlu mówiącego na żywo poprzez wideokonferencję.
Od samego początku, Miasta Sprawiedliwego Handlu przekraczały wszelkie oczekiwania nawet najbardziej idealistycznych wizji. Swego czasu mówiłem, że utworzenie 400 Miast Sprawiedliwego Handlu byłoby największą siecią kampanii jako Wielkiej Brytania kiedykolwiek widziała, ale teraz zdaję sobie sprawę, że Miasta Sprawiedliwego Handlu same w sobie dużo nie zdziałają. Ową sieć trzeba rozwinąć zarówno w kraju jak i za granicą , aby stworzyć największą sieć kampanii na świecie. Potencjał Miast Sprawiedliwego Handlu jest ogromny. Sieć kampanii mogłaby i powinna być używana do zwalczania problemów sprawiedliwego handlu, a także aby ostatecznie położyć kres ubóstwu na świecie. Może i jest to idealistyczna wizja, ale pamiętam jak mówiłem, (w czasach kiedy pomysł Miast Sprawiedliwego Handlu dopiero raczkował) że pewnego dnia miasta wielkości Szkockiego Edynburgu zostaną Miastami Sprawiedliwego Handlu. Ludzie mi nie wierzyli, ale nawet ja nie śniłem, że pomysł Miast Sprawiedliwego Handlu rozwinie się w tak gwałtownym tempie. Pamiętam też jak mówiłem, że pewnego dnia ujrzymy koniec Apartheid’u w Południowej Afryce, dodając, iż nie wydaje mi się żeby doszło do tego za mojego życia. Jestem pewien, że nadejdzie koniec biedy na świecie, ale przyznaję, że tam razem mogę tego nie doczekać?
Szczegółowe informacje na temat: obchodów rocznicy dziesięciolecia Garstang; biletów; Kampanii Sprawiedliwego Handlu miasta Garstang, a także na temat jego związku z miastem Nowa Korfidua znajdą Państwo na stronie:
www.garstangfairtrade.org.uk.
Bruce Crowther
Doradca ds. Miast Sprawiedliwego Handlu w Wielkiej Brytanii,
założyciel Miast Sprawiedliwego Handlu
Marzec 2010
PS.: W Polsce w ramach Koalicji na rzecz Sprawiedliwego Handlu trwają prace nad ustaleniem krajowych kryteriów i zasad przyznawania miastom statusu Fair Trade Town. Polskim koordynatorem międzynarodowego ruchu Miast Sprawiedliwego Handlu jest Tadeusz Makulski – Prezes Zarządu
Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu.
Tłumaczenie: Szymon Kaźmierczak
Data publikacji: 31 marca 2010