IV Festiwal Kultur Świata w Obornikach Śląskich

W dniach 4-5 października 2013 r. w Obornikach Śląskich odbędzie się IV Festiwal Kultur Świata im. Tony’ego Halika. Koalicja Sprawiedliwego Handlu patronuje temu wydarzeniu.

Informacje w skrócie

Miejsce: Obornicki Ośrodek Kultury (ul. Dworcowa 26), Oborniki Śląskie k. Wrocławia
Data: 4-5 października 2013 r.
Strona internetowa: www.festiwalhalika.pl/
Program Festiwalu: www.festiwalhalika.pl/program

Czym jest Festiwal Kultur Świata im. Tony’ego Halika?

Festiwal jest spotkaniem nie tylko z podróżnikami, ale przede wszystkim z ludźmi, których oni spotkali po drodze i z kulturami odległych krajów. Nie chcemy pokazywać „walki z górą”, lecz opowieści o ludziach w górach mieszkających. Nie chcemy karkołomnych przepraw przez pustynię, lecz refleksji nad stanem społeczności na pustyni żyjących. Nie chcemy „zdobywania Amazonii”, lecz rzetelnych informacji o Indianach i ich codziennym życiu. Nie kreujemy bohaterów.

Co w programie?

Tradycją Festiwalu są prezentacje slajdów opatrzonych komentarzem badaczy, podróżników, reporterów czy innych osób odwiedzających dalekie, zwykle pozaeuropejskie kraje świata. W tym roku planowanych jest co najmniej siedem tego typu spotkań. Oprócz tego Festiwal obfituje w inne punkty programu łącząc globalne, pełne zrozumienia i niestereotypowe spojrzenie na świat i życie lokalne. Organizatorzy, jak co roku, zapraszają na nietypowy spacer po mieście-ogrodzie (czyli Obornikach Śląskich), grę miejską połączoną z biegiem na orientację w najbliższej leśnej okolicy oraz warsztaty powiązane tematycznie z festiwalem. Jak zawsze na uczestników czekają dodatkowe atrakcje: podczas poprzednich edycji były to filmy czy spotkania z gośćmi specjalnymi.

Gość specjalny

Jednym z gości specjalnych tegorocznego festiwalu będzie Artur Domosławski — znawca spraw społecznych Ameryki Łacińskiej. Jego zainteresowanie tą częścią świata skutkuje różnorodnymi publikacjami. Pisze dla Polityki, ale znany jest również z reportaży wydawanych w formie książkowej. Jego ostatnia, głośna książka, Kapuściński non-fiction, była skuteczną próbą stworzenia krytycznej biografii ikony polskiego reportażu, Ryszarda Kapuścińskiego. Ale ci, którzy zetknęli się z twórczością Domosławskiego wcześniej, wiedzą że nigdy nie unikał on kontrowersyjnych i trudnych tematów zawsze starając się zachowywać rzetelność i obiektywność. Tak było m.in. w przypadku jednej z pierwszych jego książek, Chrystus bez karabinu, w której stara się podsumować pontyfikat Jana Pawła II, nie zapominając o krytyce i negatywnych konsekwencjach jego nauczania (szczególnie w krajach rozwijających się). Również w Gorączce latynoamerykańskiej Domosławski nie unika trudnych tematów i opisuje skomplikowane losy niektórych państw Ameryki Łacińskiej z różnych perspektyw.
 
Pan Artur opowie nam o swojej najnowszej książce pt. Śmierć w Amazonii, napisanej zupełnie inną narracją niż dotychczasowej jego dzieła. Książka, pomimo innej formy, jest reportażem mocno osadzonym w rzeczywistości społecznej Ameryki Łacińskiej.
Data publikacji: 21 września 2013