Stowarzyszenia Ankur Kala – 30 lat działalności

Ankur Kala świętuje trzydziestolecie działania na rzecz najuboższych kobiet w Indiach

25 lutego indyjska Organizacja Sprawiedliwego Handlu Ankur Kala obchodziła 30-lecie istnienia. Ankur Kala to ośrodek wsparcia dla kobiet i dziewczynek doświadczających przemocy i trudności ekonomicznych.
 
Ośrodek Ankur Kala (dosł. „sadzonka sztuki”) został założony w Kalkucie przez Annie Joseph, która dostrzegła potencjał drzemiący w rzeszy marginalizowanych, ubogich kobiet i dziewcząt. Annie pragnęła, aby poczuły się ważne i przydatne dla swoich społeczności. Postanowiła więc pomóc w stworzeniu centrum samozatrudnienia dla ubogich dziewczyn w Kalkucie zajmującego się batikiem.
 
Przez trzy dekady Ankur Kala zdołał znacząco się rozrosnąć. W 1982, czyli na początku działalności, w jednopokojowym warsztacie pracowało zaledwie pięć kobiet. Obecnie jest ich ponad 550. W ciągu trzydziestolecia działania w Ankur Kala pomoc otrzymała ogromna liczba kobiet. „Obecnie w programie uczestniczy 575 kobiet, a oprócz nich w ciągu ostatnich 29 lat przez ośrodek przewinęło się jeszcze około półtora tysiąca” – podsumowuje dotychczasową działalność Annie. 
 
Kobiety otrzymują miesięczny dochód, zasiłek zdrowotny podczas szkolenia, mają również możliwość pobierania zasiłku edukacyjnego na dzieci. Od 2004 roku organizacja prowadzi program rozwoju obszarów wiejskich w Bengalu Zachodnim. Program jest prowadzony we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi i ma na celu zwiększenie świadomości kobiet, zwłaszcza tych zagrożonych handlem ludźmi czy HIV/AIDS. Kobietom oferowany jest szereg szkoleń zawodowych oraz nauka czytania i pisania.
 
Więcej informacji o ośrodku można znaleźć na stronie internetowej www.ankurkala.org.
 
Tłumaczenie: Magdalena Wojtas
Data publikacji: 19 czerwca 2012