Pytania na temat Sprawiedliwego Handlu (1/5)
W serii pięciu krótkich artykułów przedstawiamy polemikę z niekórymi zarzutami skierowanymi pod adresem systemu Fairtrade.
Z okazji inauguracji festiwalu Sprawiedliwego Handlu Fairtrade Fortnight w Wielkiej Brytanii do programu BBC Breakfast zaproszono Dalibora Rohaca z Legatum Institute, który podał szereg argumentów przemawiających według niego za tym, że Sprawiedliwy Handel się nie sprawdza. Barbara Crowther, Dyrektor ds. Polityki i Komunikacji Fairtrade Foundation, opublikowała za pośrednictwem witryny fundacji odpowiedź na zarzuty stawiane przez ekonomistę.
„Fairtrade uzależnia biednych ludzi od rolnictwa i zmusza do produkcji tych samych upraw”.
Fairtrade współpracuje z drobnymi rolnikami, którzy wraz z rodzinami uprawiają te same rośliny od pokoleń. Ich życie sprowadza się zasadniczo do walki o przetrwanie. W tak ciężkich warunkach trudno myśleć o zdobywaniu nowej wiedzy albo pozyskiwaniu źródeł finansowania umożliwiających rozszerzanie zakresu działalności. Fairtrade wspiera organizacje rolników, którzy sami ustalają priorytety swoich inwestycji w przyszłość. W wielu przypadkach inwestują oni w edukację młodego pokolenia, po to by dać swoim dzieciom większy wybór, niż mieli ich rodzice. Zdarza się, że rolnicy wykorzystują otrzymane premie na ustanowienie obrotowych programów pożyczkowych czy unii kredytowych. Inwestują jednak również w projekty dywersyfikacji produkcji, jak w przypadku plantacji orzechów nerkowych w Indiach czy herbaty na Sri Lance, których współwłaściciele obecnie produkują i sprzedają również gumę i przyprawy, hodowców bananów z Karaibów, którzy posiadają także przetwórnię owoców albo paragwajskich producentów cukru Fairtrade, którzy zainwestowali w budowę własnej cukrowni.
Tłumaczenie: Joanna Stiller
Data publikacji: 2 kwietnia 2012