Liban 64. krajem na mapie producentów Fairtrade
Przedstawiciele organizacji Sprawiedliwego Handlu w Libanie podpisali umowę o współpracy z Fairtrade International.
Celem porozumienia jest wspieranie grup libańskich rolników oraz popularyzacja Fairtrade wśród konsumentów i producentów. Tym samym Liban stał się 64. krajem na mapie producentów Fairtrade.
Ziemia uprawna w Libanie jest bogata w składniki odżywcze i wyjątkowo zdatna do upraw. Jednakże stosowanie nieodpowiednich praktyk rolniczych doprowadziło do erozji gleby i zanieczyszczenia wód. Wojna domowa oraz konflikt z Izraelem także odcisnęły swoje piętno, w wyniku czego w kraju szerzy się ubóstwo.
W 2006 roku grupa Libańczyków założyła organizację Fair Trade Lebanon (FTL). Jej celem jest przekuwanie rolniczego potencjału Libanu w prawdziwe dochody dla drobnych rolników i walka ze skutkami konfliktu. Dzięki pracy FTL wiele spółdzielni już rozpoczęło sprzedaż swoich produktów zagranicą w sklepach oferujących produkty Sprawiedliwego Handlu. W latach 2006-2010 FTL pomogło spółdzielniom kobiecym wyeksportować towary o łącznej wartości 600.000 dolarów.
Dzięki nowej umowie o partnerstwie libańskie grupy drobnych producentów mogą uzyskać certyfikat Fairtrade. Możliwość oznaczania swoich produktów znakiem FAIRTRADE pozwoli im natomiast zwiększać swoją obecność na rynku międzynarodowym. Współpraca przewiduje ponadto udzielanie bardziej skoordynowanego wsparcia i organizowanie szkoleń dla rolników i producentów.
Spółdzielnia Les Coteaux d’Heliopolis otrzymała certyfikat Fairtrade w grudniu zeszłego roku. Zrzesza ona ponad 250 winogrodników z 11 wsi, dając sezonowe zatrudnienie 400 rodzinom w regionie Bekaa. Podczas wojny domowej kwitł handel narkotykami, a wielu tamtejszych rolników uprawiało konopie indyjskie. Rządowy zakaz uprawy tych roślin pozostawił rolników bez środków do życia, co spowodowało ich masową emigrację. Po założeniu spółdzielni rolnicy przestawili się na uprawę winogron, dzięki czemu mogą ponownie zarabiać na życie własną pracą.
Tłumaczenie: Marta Mendec
Data publikacji: 7 marca 2012