Bawełna Fairtrade jest bardziej przyjazna dla planety
Bawełna z certyfikatem Fairtrade jest bardziej przyjazna dla planety i generuje mniej śladu węglowego niż konwencjonalna bawełna – wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Fairtrade International.
Szerokie badania dotyczące 850 gospodarstw zostały przeprowadzone na zlecenie Fairtrade India w sześciu indyjskich stanach, które odpowiadają za większość produkcji bawełny w tym kraju. Ich celem było porównanie wpływu na środowisko między gospodarstwami posiadającymi podwójną certyfikację: Fairtrade i rolnictwa ekologicznego a gospodarstwami nieposiadającymi certyfikatu Fairtrade i stosującymi konwencjonalne metody. W badaniach sprawdzono również, jak wygląda sytuacja wśród gospodarstw z certyfikatem Fairtrade, które są w trakcie przekształcania dodatkowo w gospodarstwa ekologiczne. Pola bawełny porównywano pod względem m.in. emisji gazów cieplarnianych, zużycia wody i użycia środków agrochemicznych.
Najważniejsze wnioski z badania
Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu z badań (dostępny w wersji w jęz. angielskim). Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski z badań.
Wpływ na środowisko
- Bawełna ekologiczna ze znakiem FAIRTRADE generowała o 45% mniej emisji gazów cieplarnianych, na poziomie 862 kg ekwiwalentu dwutlenku węgla (CO₂e) na hektar w porównaniu do 1 563 kg CO₂e na hektar w przypadku bawełny bez certyfikatu Fairtrade uprawianej metodami organicznymi lub konwencjonalnymi.
- 96% rolników stosujących uprawy ekologiczne i Fairtrade oraz będących w okresie konwersji całkowicie unika stosowania pestycydów chemicznych, w porównaniu z 60% rolników bez certyfikatu Fairtrade.
- 73% gospodarstw ekologicznych i Fairtrade oraz gospodarstw w okresie konwersji stosuje zintegrowaną ochronę przed szkodnikami, tymczasem dla gospodarstw konwencjonalnych bez Fairtrade odsetek ten wyniósł 44%.
- Rolnicy z gospodarstw ekologicznych i Fairtrade oraz gospodarstw w okresie konwersji zużywają o 14% mniej wody niż rolnicy konwencjonalni, przy śladzie wodnym wynoszącym 4 410 litrów/kg bawełny w porównaniu do 5 156 litrów/kg, co podkreśla efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu wodą uzyskują o 20% więcej bawełny, co jest mierzone wskaźnikami wydajności wody wynoszącymi 0,30 kg/m³ w porównaniu do 0,25 kg/m³ dla rolników spoza Fairtrade.
- Tylko 5% rolników z podwójną certyfikacją oraz w okresie konwersji stosuje syntetyczne nawozy azotowe, w porównaniu do ponad dziewięciu na dziesięciu rolników konwencjonalnych.
- Stosowanie nawozów organicznych – co robi 76% rolników ekologicznych Fairtrade – poprawia stan gleby i zmniejsza zanieczyszczenie wody oraz emisję dwutlenku węgla.
Indie są drugim co do wielkości producentem bawełny na świecie, co oznacza, że przyjęcie zrównoważonych praktyk produkcji bawełny może odegrać istotną rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, przyczyniając się jednocześnie do bardziej ekologicznej i sprawiedliwej mody
— powiedział Abhishek Jani, dyrektor generalny Fairtrade India.
Wpływ na dochody i życie rolników
Badanie wykazało również, że poza korzyściami płynącymi z ekologicznych praktyk rolniczych, certyfikacja Fairtrade zapewnia korzyści ekonomiczne dla rolników uprawiających bawełnę, poprzez lepsze plony i wyższe dochody z ich sprzedaży. Połączenie tych czynników przyczynia się do poprawy warunków życia ludzi i mniejszego negatywnego wpływu na środowisko.
- Wśród badanych gospodarstw najwyższe średnie plony bawełny uzyskiwali rolnicy uprawiający bawełnę organiczną i Fairtrade (598 kg/hektar), czyli o 13% więcej niż średnia z produkcji ekologicznej (bez Fairtrade) lub konwencjonalnej (530 kg/hektar).
- Rolnicy z gospodarstw ekologicznych i Fairtrade zarabiali średnio o 4,8% więcej niż rolnicy konwencjonalni (898,80 USD za tonę nasion bawełny w porównaniu do 858 USD).
Wyniki badań dostarczają namacalnych dowodów na to, że połączenie standardów Fairtrade i ekologicznych nie tylko poprawia wyniki środowiskowe, ale także wspiera dobrobyt ekonomiczny rolników w celu zapewnienia długoterminowego zrównoważonego rozwoju
— dodał Abhishek Jani.
O badaniach
Badanie zostało przeprowadzone przez zespół niezależnych ekspertów z Global Agrisystem w ramach projektu Switch-Asia o nazwie „Switching to Green and Fair Fashion” finansowanego ze środków Komisji Europejskiej. Przebadano gospodarstwa produkujące bawełnę w indyjskich stanach: Gujarat, Telangana, Madhya Pradesh, Punjab, Odisha i Tamil Nadu.
W badaniu porównano cztery grupy gospodarstw z próby 850 gospodarstw:
1) gospodarstwa posiadające certyfikaty Fairtrade i rolnictwa ekologiczne oraz gospodarstwa Fairtrade w trakcie konwersji na ekologiczne (określane jako „FOIC”);
2) tylko gospodarstwa aktualnie posiadające certyfikaty Fairtrade i rolnictwa ekologicznego;
3) gospodarstwa nieposiadające certyfikatu Fairtrade, niezależnie od tego, czy stosują konwencjonalne czy ekologiczne metody uprawy („kontrola”);
4) gospodarstwa nieposiadające certyfikatu Fairtrade stosujące wyłącznie konwencjonalne metody uprawy („kontrola konwencjonalna”).
Większość bawełny Fairtrade w Indiach posiada również certyfikat rolnictwa ekologicznego lub jest w trakcie certyfikacji, w związku z tym badacze nie mieli zbyt wielu gospodarstw, które można by wykorzystać jako porównanie z gospodarstwami tylko z jednym certyfikatem Fairtrade (bez ekologicznego). Naukowcy stwierdzili zatem, że wyniki odzwierciedlają ogólny wpływ bawełny z certyfikatem Fairtrade na środowisko, obejmując zarówno gospodarstwa ekologiczne, jak i gospodarstwa w trakcie konwersji.
Badania opierały się na standardzie gromadzenia danych Delta Framework, uznanym na całym świecie zestawie wskaźników opracowanych w celu pomiaru zrównoważonego rozwoju praktyk rolniczych. Do niektórych analiz danych badacze stosowali również narzędzie internetowe Cool Farm Tool. Autorzy badań przeanalizowali jakościowe dane ankietowe i próbki gleby.
Zdjęcie wyróżniające: Gangaben Maghabhai Koli, rolniczka uprawiająca bawełnę z certyfikatem Fairtrade, Indie, fot. Fairtrade NAPP
Data publikacji: 12 listopada 2024