Sprawiedliwy Handel w zamówieniach publicznych
EFTA rozpoczęła trzyletni projekt, który ma wypromować Sprawiedliwy Handel jako kryterium zamówień sektora publicznego. Władze mogą dawać przykład a także… są potężną siłą nabywczą,
Dlaczego zamówienia publiczne?
Administracja publiczna jest istotnym konsumentem dóbr – zamówienia publiczne składają się na 16% PKB Unii Europejskiej. Jej możliwości nabywcze są wielką szansą na zwiększenie udziału produktów Sprawiedliwego Handlu w sprzedaży. W ten sposób władze mogłyby też pokazać swoje poparcie dla wartości Sprawiedliwego Handlu, oraz stanowić przykład jak wdrażać tą ideę w praktyce.
Kampania „Public Affairs” skupia się na podnoszeniu świadomości o sprawiedliwych zamówieniach publicznych wśród władz krajowego i lokalnego szczebla. Kierowana jest ona także do partnerów władz w dziedzinie zamówień publicznych, takich jak np. firmy cateringowe.
Projekt „Public Affairs”
(strona projektu w języku angielskim)
- W ramach tego projektu założone zostało Europejskie Obserwatorium Sprawiedliwego Handlu i Zamówień Publicznych, międzynarodowa platforma zainteresowanych sprawiedliwymi zamówieniami publicznymi. Jego celem będzie stałe monitorowanie i analizowanie prawa dotyczącego zamówień publicznych, rozpowszechnianie wyników badań nad tą kwestią, a także udostępnianie zbiorów dobrych praktyk, case studies i informacji o przetargach.
- Przeprowadzone będą badania nad obecną sytuacją kryteriów związanych ze Sprawiedliwym Handlem w przetargach publicznych.
- Stworzona będzie baza danych Sprawiedliwych Przetargów Publicznych, dobrych praktyk oraz case studies.
- Prowadzony będzie monitoring prawa i polityk związanych z tematem projektu.
- Przez 3 lata odbywać się będą szkolenia i warsztaty dla przedstawicieli administracji publicznej oraz organizacji Sprawiedliwego Handlu.
- W szkołach prowadzone będą akcje edukacyjne.
- 2 razy do roku odbywać się będą seminaria i konferencje.
- 2 razy do roku rozsyłany będzie newsletter.
- Do 2010 roku opublikowany zostanie Europejski model Sprawiedliwych Zamówień Publicznych, który będzie przewodnikiem dla instytucji wskazującym, jak włączyć kryteria Sprawiedliwego Handlu do przetargów oraz jak określić sprawiedliwą politykę zakupów.
Działanie w Polsce
EFTA rozpoczyna badanie wśród jednostek sektora publicznego. Koalicja Sprawiedliwego Handlu zgodziła się przeprowadzić je w Polsce, pomimo niewielkiej obecności sprawiedliwych zamówień publicznych w instytucjach publicznych, a nawet niewielkiej świadomości takich rozwiązań. Mimo to można wykorzystać badanie przeprowadzane na poziomie europejskim, aby zainteresować administrację publiczną tematem Sprawiedliwego Handlu.
Poniżej, oraz w dziale materiałów, zamieszczamy opracowane w języku polskim: list do jednostek sektora publicznego informujący o badaniu oraz kwestionariusz do wypełnienia przez przedstawiciela / przedstawicielkę instytucji. Przydatny może być także przewodnik Buy Fair (niestety tylko w wersji angielskiej), który zawiera wyjaśnienia dotyczące Sprawiedliwego Handlu w zamówieniach publicznych. Zapraszamy do przesyłania ich na adres wydziału zamówień publicznych w Waszym mieście!
(Uwaga: list należy uzupełnić swoim imieniem i nazwiskiem oraz danymi kontaktowymi w zaznaczonym miejscu.)