Fairtrade Polska sygnatariuszem Karty Paw Dziecka w Biznesie
21 maja oficjalnie złożyliśmy podpis na Karcie Paw Dziecka w Biznesie, tym samym włączając się w inicjatywę promowania praw dziecka oraz działania na rzecz ochrony nieletnich w łańcuchach wartości.
Podpisanie Karty Praw Dziecka w Biznesie, powołanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, odbyło się podczas gali zakończenia Miesiąca Różnorodności w dniu 21 maja 2024 r. Podczas spotkania głos zabrała Marzena Figiel-Strzała, podróżniczka, dziennikarka i założycielka Fundacji Dzieci Świata. W swoim wystąpieniu pt. „Nic nie spada z nieba. O nielegalnej pracy dzieci w XXI wieku” reporterka opowiedziała o nielegalnych praktykach zatrudniania małoletnich oraz o swoich doświadczeniach z tym problemem w trakcie podróży do krajów globalnego Południa.
W imieniu Fairtrade Polska Kartę Praw Dziecka w Biznesie podpisał Zbigniew Szalbot, członek zarządu Fundacji.
Co to jest Karta Praw Dziecka w Biznesie?
Karta Praw Dziecka w Biznesie to nowa inicjatywa w Polsce. Ma zachęcić biznes do konkretnych działań na rzecz ochrony praw dziecka w całym łańcuchu wartości przedsiębiorstw. Została przygotowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z firmami i organizacjami społecznymi. Dokument został opublikowany 17 lipca 2023 roku.
Nowe regulacje unijne dotyczące zarządzania zrównoważonym rozwojem – CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive) zwracają przedsiębiorstwom większą uwagę na respektowanie praw człowieka – czyli także praw dziecka – w całym łańcuchu wartości. Oznacza to konkretne zobowiązania dla firm do respektowania także praw dzieci, unikanie ich naruszania oraz podjęcia działań naprawczych, jeśli do takich naruszeń dojdzie.
Firmy oraz organizacje, które decydują się podpisać Kartę i wdrożyć ją u siebie, podejmują się promowania wiedzy na temat praw dziecka wśród różnych interesariuszy oraz angażowania się w działania na rzecz ich respektowania w biznesie i w polskim społeczeństwie.
Opiekunem Karty Różnorodności jest firma Orange Polska.
Więcej informacji na stronie internetowej: odpowiedzialnybiznes.pl/prawadziecka
Jak Fairtrade dba o prawa dziecka w łańcuchach wartości?
Według szacunków UNICEF oraz Międzynarodowej Organizacji Pracy około 160 mln dzieci na świecie zmuszanych jest do pracy. Spośród nich nawet 70% pracuje w rolnictwie.
System Fairtrade sprzeciwia się procederowi zatrudniania nieletnich. Standardy Fairtrade zakazują wykorzystywania dzieci do pracy, a znak FAIRTRADE umieszczony na opakowaniu oznacza, że produkcja była weryfikowana pod kątem bezwzględnego przestrzegania tego zakazu. Według Fairtrade głównym powodem występowania zjawiska jest ubóstwo wynikające z niesprawiedliwych praktyk handlowych oraz brak świadomości na temat praw dziecka. Organizacja Fairtrade odpowiada na to wyzwanie na cztery sposoby, angażując się w szczególności w:
1) zwalczanie pierwotnych przyczyn pracy dzieci, tj.: ubóstwa, wykorzystywania i dyskryminacji poprzez obowiązujące standardy i audyty,
2) zapewnienie uczciwych warunków handlowych: ceny minimalnej i premii Fairtrade, co pozwala rolnikom wyrwać się z kręgu ubóstwa,
3) zachęcanie spółdzielni rolniczych do wprowadzania polityk służących przeciwdziałaniu pracy dzieci oraz wdrażaniu systemów wewnętrznej kontroli i reagowania w przypadku wykrycia zagrożeń
4) informowanie i podnoszenie świadomości zarówno wśród ludności i rolników globalnego Południa, jak i konsumentów z całego świata.
Jako Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska współpracujemy z polskimi przedsiębiorstwami, by pozyskiwały surowce z krajów globalnego Południa wolne od pracy dzieci.
Dodatkowo staramy się promować odpowiedzialne postawy wśród konsumentów. W trakcie Miesiąca Fairtrade 2023 prowadziliśmy kampanię społeczną „Do szkoły czy do pracy? Ty wybierasz”, w ramach której poszerzaliśmy świadomość na temat problemu pracy dzieci na świecie.
Data publikacji: 22 maja 2024