Wprowadzenie bananów Fairtrade do ciągłej sprzedaży w Polsce
Fundacja Kupuj odpowiedzialnie, przy współpracy z Fairtrade Polska, właśnie opublikowała raport „Banany Fairtrade na polskim rynku. Analiza sytuacji obecnej i wskazówki na przyszłość”.
Dokument składa się z kilku części, w tym między innymi:
- Rynek bananów w Polsce – omówienie głównych firm zajmujących się dystrybucją bananów oraz ich udziałów w rynku
- Problemy w łańcuchach dostaw bananów – co sprawia, że pomimo ogromnego popytu na banany na całym świecie wielu rolników i pracowników najemnych ma problem związać koniec z końcem.
- Fairtrade jako etyczna alternatywa – czym jest Fairtrade i w jaki sposób poprawia sytuację rolników i pracowników najemnych w krajach globalnego Południa
- Banany Fairtrade w Europie – przedstawienie doświadczeń z wprowadzania na rynek bananów Fairtrade
- Banany Fairtrade w Polsce – omówienie dostępności bananów Fairtrade na polskim rynku oraz rozpoznawalności znaku FAIRTRADE wśród polskich konsumentów
Certyfikat Fairtrade można dziś znaleźć na ponad 8% bananów sprzedawanych w Europie. W Polsce wciąż są one rzadko dostępne. Raport jest wyrazem dążenia do tego, aby banany Fairtrade pojawiły się w stałej sprzedaży w sklepach i supermarketach na terenie całej Polski.
Kilka dni temu czeska sieć sklepów ekologicznych „Country Life” ogłosiła wprowadzenie bananów Fairtrade na tamten rynek. Polscy konsumenci również powinni mieć podobną możliwość kupowania bananów Fairtrade!
Wszystkich zainteresowanych tych tematem zachęcamy do lektury raportu (lub podsumowania w języku angielskim)!
Zachęcamy również do obejrzenia poniższego wideo jak również zapoznania się z wyzwaniami, jakie stoją przed producentami bananów oraz tym, co daje im Fairtrade.
Dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach międzynarodowego projektu „Social & Solidarity Economy as Development Approach for Sustainability (SSEDAS) in EYD 2015 and beyond”. Za treść odpowiada Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska, a wyrażone poglądy niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej. |