Kawy producentów Fairtrade docenione za najwyższą jakość specialty

To był ekscytujący rok dla kawy Fairtrade! W Ameryce Środkowej, Meksyku i Afryce odbywały się zawody kawowe Golden Cup, w których producenci Fairtrade rywalizowali o tytuł najlepszej kawy w kategoriach specialty.

Golden Cup to fantastyczna okazja dla producentów do promocji kawy z certyfikatem Fairtrade na skalę krajową i międzynarodową, nawiązania kontaktu z nowymi nabywcami oraz wzajemnego inspirowania się.

Wydarzenia były zorganizowane przez sieć drobnych producentów i pracowników Sprawiedliwego Handlu w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów CLAC, krajowe platformy Sprawiedliwego Handlu oraz organizację International Trade Center (ITC) – Alliance for Action.

Golden Cup w Ameryce Środkowej i Meksyku

Konkurs dla drobnych producentów kawy z Gwatemali, Nikaragui, Kostaryki, Salwadoru, Meksyku, Hondurasu i Meksyku został ogłoszony na początku bieżącego roku. Rolnicy zgłaszali wybrane przez siebie najlepsze ziarna do rywalizacji z producentami ze swoich krajów. W tegorocznej edycji podczas każdego wydarzenia Golden Cup wyróżniono pierwszych sześć mikropartii (ang. micro lot), które przekroczyły pułap 86 punktów w skali SCA. Nowością było wprowadzenie kategorii pełnych partii (ang. full container), w której wyróżniono partie z wynikiem powyżej 83 punktów w skali SCA. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, co zaowocowało pobiciem rekordu liczby uczestników z 2015 roku, kiedy odbyły się pierwsze zawody producentów kawy Fairtrade.

W konkursie Taza Dorada (hiszp. złota filiżanka) w Ameryce Środkowej i Meksyku w 2021 roku wzięło udział 69 organizacji drobnych producentów Fairtrade, które zrzeszają 67 311 rodzin rolników. Warto zaznaczyć, że około jednej trzeciej producentów kawy stanowią kobiety. Próbki kawy ze zwycięskich partii w obu kategoriach zostaną rozesłane do potencjalnych odbiorców z około 15 krajów w Ameryce Północnej, Europie i Azji, a ponadto będą promowane na największych międzynarodowych targach kawowych, jak SCA, WOC, SCJ czy Korea Café Show. Ze względu na pandemię COVID-19 organizatorzy i uczestnicy wydarzeń przestrzegali zaleceń bezpieczeństwa ustalonych przez CLAC oraz nowych zasad dotyczących cuppingu opracowanych rzez SCA.

Golden Cup po raz pierwszy w Afryce

W tym roku konkurs Golden Cup po raz pierwszy został zorganizowany również w Afryce – w Etiopii, Kenii, Ugandzie, Tanzanii i Rwandzie. Fairtrade Africa we współpracy z krajową siecią producentów Fairtrade w Etiopii przeprowadziły pierwszy konkurs jakości kawy w tym kraju. Wydarzenie odbyło się w dniach 19–21 kwietnia 2021 roku i było wspierane przez organizację International Trade Centre – Alliance for Action, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Finlandii, firmę Paulig Coffee oraz sieć producentów Sprawiedliwego Handlu z regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów CLAC. W ramach rywalizacji pod nazwą Kombe la Dhahabu (złota filiżanka w języku suahili) miesiąc po zakończeniu sezonu zbiorów w Afryce Środkowej i Wschodniej organizowano zawody na szczeblu krajowym. W skład komitetu organizacyjnego wchodzą przedstawiciele krajowych sieci producentów kawy i Fairtrade Africa. Główne cele konkursu to promocja kawy Fairtrade na poziomie krajowym i międzynarodowym, zapewnienie dostępu do nowych rynków, zwiększenie wartości i udziału w zyskach poprzez produkcję i sprzedaż kawy wysokiej jakości pochodzącej ze zrównoważonych upraw. Pierwsza edycja konkursu w Afryce odbyła się w Etiopii i wzięło w niej udział wszystkie siedem certyfikowanych związków producentów, które dostarczyły 19 próbek kawy specialty. Rywalizacja odbyła się w kategorii pełnych partii (full container), z następującą specyfikacją próbek: arabica mokra i suszona w słońcu/naturalna, wilgotność 9,5 – 12, minimalny rozmiar 14.

Etopia

Zwycięzcy – pełne partie

Ranking Organizacja Odmiana Organiczna Obróbka Punkty SCA
1 Torban Anfillo Coffee Arabica Tak Naturalna 92,08
2 Yirgacheffe Coffee Arabica Tak Naturalna 92,00
3 Yirgacheffe Coffee Arabica Tak Naturalna 90,58

Zwycięzcy – miejsca 4-10

Ranking Organizacja Odmiana Organiczna Obróbka Punkty SCA
4 Kafa Coffee Arabica Tak Naturalna 90,17
5 Torban Anfillo Coffee Arabica Tak Mokra 89,58
6 Oromia Coffee Arabica Tak Mokra 88,83
7 Limu Inara Arabica Tak Mokra 88,75
8 Sidama Coffee Arabica Tak Mokra 88,50
9 Oromia Coffee Arabica Tak Mokra 88,50
10 Sidama Coffee Arabica Tak Naturalna 87,50

Komentarze producentów

Zwycięstwo w tym historycznym wydarzeniu bardzo nas cieszy. Nasi rolnicy inwestują w produkcję kawy wysokiej jakości, aby wypromować kawę Nekemte z regionu Wallaga na całym świecie. Dziękujemy Fairtrade Africa, sędziom oraz komitetowi organizacyjnemu za świetną pracę.

– Chimsa Yosef, kierownik ds. marketingu Torban Anfillo Coffee

Kawa Yirgacheffe to najcenniejszy dar, jaki możemy dać miłośnikom kawy. Yirgacheffe to synonim kawy najwyższej jakości, co potwierdza zdobycie dwóch z trzech nagród w konkursie. Będziemy dalej inwestować w jakość i zwyciężymy w kolejnej edycji. Dziękujemy wszystkim za wsparcie.

– Erkihun Weldegiorgis, dyrektor generalny Yirgacheffe Coffee

Gwatemala

W dniach 9–10 marca 2021 roku odbyła się czwarta edycja konkursu Taza Dorada (hiszp. złota filiżanka), zorganizowana przez krajową platformę Sprawiedliwego Handlu w Gwatemali przy wsparciu sieci producentów i pracowników Sprawiedliwego Handlu z regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów CLAC. Do zawodów stanęło 10 organizacji producentów Fairtrade z różnych regionów kraju, które dostarczyły 19 próbek kawy specialty. W tegorocznej edycji rywalizowano w dwóch kategoriach: mikropartie (micro lots) z wynikiem minimum 86 punktów SCA oraz pełne partie (full container) z wynikiem minimum 84 punktów (SCA).

Zwycięzcy – mikropartie

Ranking Organizacja Odmiana Organiczna Obróbka Punkty SCA
1 ACODIHUE Borbón & Pache Tak Mokra 88,92
2 NAHUALA Borbón & Pache Tak Mokra 88,29
3 ACODIHUE Borbón & Pache Tak Mokra 86,54
4 FECCEG Caturra & Catuai Tak Mokra 86,50
5 MANOS COMPESINAS Múlltiple Tak Mokra 86,42

Komentarze producentów

Serdecznie dziękujemy krajowej platformie Sprawiedliwego Handlu w Gwatemali, sieci CLAC i Fairtrade za zorganizowanie konkursu, którego celem jest wyłonienie najlepszej kawy w kraju. W imieniu producentów z organizacji ACODIHUE chciałbym wyrazić radość z zajęcia 1 i 3 miejsca w rywalizacji. Gratuluję rolnikom z ACODIHUE, którzy włożyli wiele trudu, aby wyprodukować kawę tak wysokiej jakości. Będziemy w dalszym ciągu wspierać ich wysiłki, tak aby w kolejnych latach również zajmowali czołowe miejsca.

– Felix Camposeco, prezes ACODIHUE

Bardzo się cieszymy ze zdobycia drugiego miejsca w konkursie Taza Dorada. Dla nas jako producentów jest to ogromna motywacja. Rolnicy dali z siebie wszystko i włożyli wiele wysiłku z wyprodukowanie kawy najwyższej jakości. Mamy nadzieję, że z Bożą pomocą utrzymamy jakość zbiorów.

– Manuela Leticia Choc, producentka kawy ze spółdzielni NAHUALA R.L.

Nikaragua

W dniach 7–9 kwietnia 2021 roku w Ocotal w Nikaragui odbyła się piąta edycja konkursu Golden Cup, zorganizowana przez krajową platformę Sprawiedliwego Handlu w Nikaragui przy wsparciu sieci drobnych producentów i pracowników Sprawiedliwego Handlu z regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów CLAC. W tegorocznej edycji udział wzięło 14 organizacji producentów Fairtrade z całego kraju, które dostarczyły 23 próbki kawy specialty. Rywalizowano w dwóch kategoriach: mikropartie (micro lots) z wynikiem minimum 86 punktów SCA oraz pełne partie (full container) z wynikiem minimum 83,5 punktu SCA.

Zwycięzcy – mikropartie

Ranking Organizacja Odmiana Obróbka Punkty SCA
1 PROCAFE R.L Parainema Naturalna beztlenowa, suszenie w tunelu 88,67
2 COOPERATIVA 25 DE MARZO Caturra, Catuai Mokra, suszenie na słońcu 88,58
3 UCA MIRAFLOR Maragogype Mokra, suszenie w cieniu 87,57
4 SOPPEXCCA Catuai Honey, suszenie w tunelu w cieniu 87,25
5 Cooperativa Santiago R.L Parainema Mokra 86,27
6 Cooperativa 5 de Junio Caturra Mokra, suszenie w cieniu na podwyższonych platformach 86,00

Zwycięzcy – pełne partie

Ranking Organizacja Odmiana Technologia Obróbka Punkty SCA
1 Aldea Global Caturra/Catuai Konwencjonalna Mokra 88,67

Kostaryka

W dniach 7–8 kwietnia 2021 roku w mieście Grecia w prowincji Alajuela w Kostaryce odbyła się szósta edycja zawodów Golden Cup, zorganizowana przez krajową organizację Sprawiedliwego Handlu w Kostaryce i Panamie (CNCJ-CR-P) przy wsparciu sieci drobnych producentów i pracowników Sprawiedliwego Handlu z regionu Ameryki Łacińskiej i Karaibów CLAC. Gospodarzem tegorocznej edycji była długoletnia spółdzielnia Fairtrade Coope Victoria R.L.

Przewodniczącym jury konkursu był cupper Esdras Vega Gonzalez z Instytutu Kawy w Kostaryce (ICAFE), a w ocenie próbek wspierali go Q-Graderzy Pedro Viales i Martín Padilla z Cup of Excellence. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 7 organizacji z różnych regionów kraju, które dostarczyły 20 próbek kawy specialty. Rywalizowano w dwóch kategoriach: mikropartie (micro lots) z wynikiem minimum 86 punktów SCA oraz pełne partie (full container) z wynikiem minimum 83,5 punktu SCA.

Zwycięzcy – mikropartie

Ranking Organizacja Odmiana Obróbka Punkty SCA
1 COOPEVICTORIA R.L Geisha Naturalna 92,50
2 COOPELIBERTAD R.L Obatá Honey 89,17
3 COOPEVICTORIA R.L Geisha Mokra 89,08
4 COOPEPILANGOSTA R.L CR 95 Mieszana 87,75
5 COOPEATENAS R.L Villa Sarchí Honey 87,75
6 COOPELIBERTAD R.L Obatá Naturalna beztlenowa 86,33

Zwycięzcy – pełne partie

Ranking Organizacja Odmiana Obróbka Punkty SCA
1 COOPELIBERTAD R.L Caturra/Catuai Mokra 85,08
2 ALIANZA-AFAORCA Catuai Mokra 84,58
3 COOPEATENAS R.L Caturra/Catuai Mokra 83,50

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani wprowadzeniem do swojej oferty kawy specialty, kawy konwencjonalnej lub ekologicznej kawy z certyfikatem Fairtrade – zapraszamy do kontaktu:
Paulina.Dziedzic@fairtrade.org.pl

Data publikacji: 12 października 2021