Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 2021
Sprawiedliwość w relacjach handlowych ma kluczowe znaczenie w obliczu globalnych wyzwań, takie jak ubóstwo, zmiany klimatu czy trwająca pandemia.
Około 80% światowej populacji ludzi żyjących w ubóstwie mieszka na terenach wiejskich, utrzymując się głównie z rolnictwa. Drobni producenci rolni to niezbędne ogniwa światowych łańcuchów dostaw żywności i odzieży. Kawa, herbata, banany, kakao, bawełniane ubranie i wiele innych produktów, po które sięgamy każdego dnia, zawdzięczamy właśnie im. Przez globalne nierówności ich ciężka praca często nie jest odpowiednio wynagradzana, dochodzi także do łamania praw człowieka i praw pracowniczych. Dodatkowo, rolnicy bardzo dotkliwie odczuwają skutki zmian klimatu, które potrafią zniweczyć efekty wielu miesięcy ciężkiej i żmudnej pracy. Żyjąc w społecznościach o słabych lub nieistniejących zabezpieczeniach socjalnych, ograniczonym dostępie do odpowiedniej opieki zdrowotnej, czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych, rolnicy – paradoksalnie – zagrożeni są głodem i niedożywieniem. Realia zaniżonych cen i strat w produkcji napędzają migrację z terenów wiejskich do miast i za granicę. Część mieszkańców wsi – zwłaszcza młodych – nie widząc w rolnictwie przyszłości, decyduje się porzucić rodzinne gospodarstwa. Niestety, wielu z nich zamiast poprawy losu odkrywa jedynie inną stronę ubóstwa, trafiając wprost do miejskich dzielnic biedy lub próbując wyemigrować za granicę, co też nie zawsze kończy się szczęśliwie.
Zwalczanie ubóstwa i poszanowanie praw człowieka zaczyna się od uczciwej zapłaty za plony. Dlatego Fairtrade – jeden z systemów certyfikacji Sprawiedliwego Handlu – dąży do poprawy sytuacji rolników i pracowników najemnych, stwarzając im szansę uzyskania lepszych cen skupu na globalnym rynku. Obecnie około 1,7 mln rolników z ponad 70 krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Afryki, Azji i Oceanii korzysta ze sprzedaży na warunkach Fairtrade.
Tegoroczne obchody World Fair Trade Day odbywają się pod hasłem #BuildBackFairer. Celem tej inicjatywy jest wprowadzenie globalnych zmian w zakresie zrównoważonego ożywienia gospodarczego po pandemii koronawirusa.
Dzień Sprawiedliwego Handlu, to nie tylko święto rolników i pracowników! To święto wszystkich, którzy swoimi działaniami i wyborami zakupowymi wspierają zmiany w dobrym kierunku. W tym szczególnym dniu pragniemy z całego serca podziękować Państwu za każdy kupiony produkt z certyfikatem Fairtrade, za szerzenie świadomości o Fairtrade w swoim otoczeniu i za Państwa wsparcie. Bez Państwa, to co robimy, by rozwijać rynek produktów Fairtrade w Polsce, nie byłoby możliwe.
Data publikacji: 8 maja 2021