Wybrzeże Kości Słoniowej: obniżka cen kosztem producentów kakao

Reakcja Fairtrade na obniżkę cen kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej.


Wybrzeże Kości Słoniowej to jeden z największych producentów kakao na świecie. W 2019 roku tamtejszy rząd wprowadził stałą dopłatę do kakao – różnicę w dochodzie na życie, aby zwiększyć dochody rolników uprawiających kakao. Zostało to właśnie zniweczone przez drastyczną 25-procentową obniżkę cen kakao w kraju.

Ta obniżka cen odbywa się kosztem producentów kakao. Dopłata była iskierką nadziei na osiągnięcie w końcu lepszych dochodów w uprawie kakao. Teraz producenci muszą obawiać się o swoją przyszłość

– mówi Dieter Overath, CEO Fairtrade Deutschland.

Wzywamy przetwórców kakao, aby nadal płacili wyższą cenę. Władze Wybrzeża Kości Słoniowej również powinny, z korzyścią dla własnej ludności wiejskiej.

Wielu producentów stoi w obliczu katastrofy. Według mediów i ekspertów, docelowa nadpodaż ziarna kakaowego na Wybrzeżu Kości Słoniowej zwiększa presję cenową po obecnych pośrednich zbiorach. Magazyny w portach coraz częściej zapełniają się ziarnem kakaowym. W tej sytuacji Wybrzeże Kości Słoniowej twierdzi, że jest zmuszone obniżyć cenę kakao. Rolnicy zrzeszeni w spółdzielniach Fairtrade nadal otrzymują stabilną cenę minimalną. Zatem wpływ obniżki ceny jest ograniczony dla tych producentów, którzy sprzedają odpowiednie ilości kakao na zasadach Fairtrade. Overath jest szczególnie zaniepokojony tymi producentami, którzy nie są zrzeszeni w systemie Fairtrade.

Dostają znacznie mniej pieniędzy za swoje plony, jednocześnie stoją przed rosnącymi kosztami logistyki. Dla wielu rolników może to oznaczać katastrofę.

Miałoby to daleko idące konsekwencje dla całego kraju. Z udziałem około 40% światowego rynku, Wybrzeże Kości Słoniowej jest obok Ghany jednym z najważniejszych krajów produkujących kakao na świecie. Co piąty mieszkaniec Wybrzeża Kości Słoniowej żyje z uprawy kakao, które stanowi około 15% produktu krajowego brutto.

Nadszedł czas, aby skupić się na ludziach i przyznać, że spirala spadku cen ma niszczycielskie konsekwencje dla Afryki Zachodniej

podkreśla Overath.

 

Zdjęcie: Spółdzielnia ECAKOOG, fot. Christoph Köstlin

Data publikacji: 15 kwietnia 2021